Hlavní navigace

Platový rozdíl mezi muži a ženami je v ČR 10 %. Důvodem je mateřská dovolená

Sdílet

Platový rozdíl mezi muži a ženami na stejných pracovních pozicích stále přetrvává. Vyplynulo to z průzkumu společnosti PayLab v regionu střední Evropy, Pobaltí a Balkánu.

Statisticky berou muži o 9 % větší plat, než ženy. V České republice je pak rozdíl mezi platy 10 %. Tento rozdíl je způsoben hlavně tím, že ženy mají během života kariérní pauzu kvůli mateřství. A často pak musejí volit práci, která je méně časově náročná, aby zvládly rodinné i pracovní povinnosti. V porovnání s muži také méně aspirují na řídící pozice.

Ženy se mnophem častěji orientují na odvětví jako administrativa, účetnictví, zdravotnictví a sociální péče, případně personalistika, školství či farmacie. Naopak více mužů najdeme v oblasti IT, management, doprava a logistika, stavebnictví, energetika, telekomunikace, průmysl a technika. Což jsou zároveň i platově výše ohodnocená odvětví.

Jsou však i oblasti, kde je poměr žen a mužů vyvážený. Patří mezi ně obchod, umění a kultura, bankovnictví, marketing, cestovní ruch a služby.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).