Platíte na dovolené kartou? Než zamíříte do Afriky, informujte svou banku

17. 6. 2019

Sdílet

Podíl českých turistů, kteří v zahraniční během dovolené platí kartou, v roce 2018 podle údajů Raiffeisenbank dosáhl téměř 50 %. Naopak těch, kteří na dovolené kartu vůbec nepoužijí, je jen necelých 10 %. Platby kartou by v zahraničí měly být všude bez poplatků. Poplatek si však může naúčtovat obchodník, u kterého zboží či službu kupujete. O čemž by vás ale měl informovat předem.

V tradičních destinacích jako je Chorvatsko, Slovensko či Řecko, se zcela bez hotovosti ještě neobejdete. Na koupi pohledů nebo ovoce u stánků si raději nechce v kapse drobné. Vstřícnější jsou k bezhotovostním platbám skandinávské země. Tam často zaplatíte kartou i použití toalety.

Pořiďte si víceměnový účet

Pokud plánujete exotickou dovolenou například v Asii, Jižní Americe nebo Africe, raději to bance nahlaste předem. Bankéř vám může dopředu poradit, zda bude vaše karta v dané zemi fungovat. A vyhnete se i případným telefonátům z banky. Platbu kartou v exotických destinacích totiž můžou pracovníci banky vyhodnotit jako možné neoprávněné použití karty, a mohli by chtít provedení transakce prověřit.

Na dovolené je ideální víceměnový účet, který umožňuje využívat několik různých měn v rámci jednoho účtu s jedním číslem, říká mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Výběr z bankomatu se vám může prodražit

Používání platební karty v zahraničí je výhodné také po finanční stránce. Směnárenské poplatky se běžně pohybují kolem 2 % z hodnoty nakupovaných či prodávaných bankovek.

Příliš rentabilní nejsou ani výběry z bankomatů. Poplatek za výběr z se běžně pohybuje kolem 80 až 100 Kč, plus 0,5 % z vybírané částky. Před cestou si ale raději zjistěte, jaké konkrétní podmínky banka nabízí. Při hledání bankomatů v cizině můžete využít online mapy, mobilní aplikace nebo navigaci. Záleží také na směnném kurzu, podle kterého bude banka převádět platbu na koruny.

Pozor si dejte na službu dynamic currency conversion (DCC), se kterou je možné se u některých bankomatů setkat. Často se nevyplatí, protože má horší kurzy. Obecně však platí, že vždy je lepší využít kurz banky než obchodníka.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).