Hlavní navigace

Lázeňskou péči vám pojišťovna proplatí, ale musíte v lázních i spát, ne jen docházet na procedury

Sdílet

Pokud vám lékař předepíše lázeňskou léčebně rehabilitační péči, pak vám ji pojišťovna buď uhradí celou i s ubytováním, nebo si ubytování musíte zaplatit sami. To podle toho, jaký typ rehabilitační péče vám lékař předepíše. V obou případech ale platí, že na léčbu nesmíte jen docházet ambulantně, ale musíte v daném zařízení i spát.

Lázeňskou péči vám lékař může předepsat ve dvou variantách úhrad, a to buď jako komplexní, nebo jako příspěvkovou.

V případě komplexní úhrady vám zdravotní pojišťovna uhradí náklady na léčení, ubytování a stravování ve standardní úrovni nasmlouvané s poskytovateli lázeňské péče. U příspěvkové lázeňské léčebně rehabilitační péče hradí zdravotní pojišťovna pouze vyšetření a standardní léčení. Což znamená, že ostatní výdaje za lázeňský pobyt si musíte zaplatit sami.

V obou případech ale musíte využít i hotelových služeb daného zařízení, jako je ubytování a stravování. Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je lázeňská léčebně rehabilitační péče poskytována výhradně jako následná lůžková péče ve zdravotnických zařízeních, která se nacházejí v místě výskytu přírodního léčivého zdroje nebo na území s klimatickými podmínkami příznivými k léčení, a při poskytování péče jsou tyto přírodní léčivé zdroje nebo klimatické podmínky příznivé k léčení využívány, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

V minulosti sice některá lázeňská zařízení umožňovala pouze ambulantní docházení, ale to ještě v zákoně nebyla specifikace lázeňské péče jako následné lůžkové péče.

Možnost ambulantní léčby sice existuje, ale mimo systém veřejného zdravotního pojištění. Ve většině lázeňských zařízení nabízejí zájemcům tzv. samoplátecké pobyty různé délky a zaměření, nebo i možnost absolvovat vybrané jednotlivé lázeňské a rehabilitační procedury ambulantně. Jako samoplátce si pak vše hradíte sami, včetně případných vyšetření lékařem přímo v lázních, který vám následně doporučí vhodné procedury.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).