Hlavní navigace

Platba daně z nemovitých věcí od A do Z

Sdílet

Gabriela Hájková 15. 5. 2017

Na platbu daně z nemovitých věcí (nebo její první splátky) máte už jen poslední dva týdny, do 31. května. Daňovou složenku už byste měli mít pomalu ve schránce. Nejpozději by měla přijít 19. května. Právnické osoby obdrží místo složenky jen informaci o daňové povinnosti do datových schránek (pokud nemají zpřístupněnou datovou schránku, dostanou poštou běžnou poštovní poukázku).

V případě, že jste se přihlásili k zasílání údajů pro placení daně e-mailem, dostanete všechny potřebné informace k placení daně do své e-mailové schránky. Podobně to bude i u poplatníků přihlášených k placení daně prostřednictvím SIPO, u kterých proběhne úhrada daně v souladu s podmínkami České pošty.  

Pokud vaše daňová povinnost nepřesáhne 5000 Kč, musíte ji uhradit celou najednou. V opačném případě ji můžete rozložit do dvou splátek a tu druhou musíte zaplatit do konce listopadu.

Kdo vlastní více nemovitostí v jednom kraji a nemá daň vyšší než 5000 Kč, najde v obálce jen jednu složenku, kde budou platby za všechny nemovitosti v kraji sečteny dohromady. Kdo vlastní nemovitosti na území různých krajů nebo platí daň vyšší než 5000 Kč, najde v téže obálce více složenek, vysvětlila mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Na složenkách je předtištěn bankovní účet finančního úřadu, na který se daň platí, včetně předčíslí a kódu banky. Částku celkové platby vyplníte sami podle údajů z alonže. Nově můžete využít pro placení i QR kód na alonži.

Daň můžete zaplatit:

  • bezhotovostním převodem z účtu na účet finančního úřadu
  • na poště (vyjma smluvních partnerů České pošty Pošta Partner) daňovou složenkou bez poštovného (platí jen pro fyzické osoby) nebo běžnou složenkou 
  • prostřednictvím SIPO (platí pro ty, kteří se k této službě přihlásili na finančním úřadě do 31. ledna 2017, tito neobdrží daňovou složenku)
  • hotově v pokladně finančního úřadu

Pokud u vás došlo ke změně výše daně oproti předchozímu roku, případně oproti částce vypočtené v daňovém přiznání, sděluje novou výši daně místně příslušný finanční úřad nejčastěji hromadným předpisným seznamem. Tento seznam najdete na všech územních pracovištích příslušného finančního úřadu v pracovních dnech v průběhu měsíce května.

Čísla bankovních účtů finančních úřadů pro placení daně z nemovitých věcí najdete na Daňovém portálu serveru Měšec.cz.

Variabilní symbol je vaše rodné číslo (nebo IČ právnické osoby)

Konstantní symbol:    

  • 1148 – při bezhotovostní platbě převodem z účtu
  • 1149 – při hotovostní platbě běžnou poštovní poukázkou
  • 0001 – při hotovostní platbě daňovou složenkou
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).