Hlavní navigace

Kdy můžete dostat k osteopozóre proplacené lázně?

Sdílet

Gabriela Hájková 15. 5. 2017

Lázeňská léčebně rehabilitační péče může být z veřejného zdravotního pojištění hrazena jen v případě osteoporózy s komplikacemi. To za podmínky, že soustavná ambulantní rehabilitační péče, která byla delší než 3 měsíce není efektivní. Druhou možností je pak v návaznosti na hospitalizaci pro komplikaci osteoporózy (indikační skupina v rámci nemocí pohybové soustavy (VII/5)). Ostatní případy osteoporózy nejsou indikací k lázeňské léčbě a proto není možné je proplatit z veřejného zdravotního pojištění.

U osteoporózy tak lze komplexní lázeňskou léčebně rehabilitační péči hradit v návaznosti na hospitalizaci po patologické fraktuře páteře v bezprostřední návaznosti na ukončení imobilizace na lůžku nebo sejmutí korzetu, upřesnil Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny s tím, že délka pobytu je stanovena na 21 dnů a do 24 měsíců od začátku základního pobytu je možné hradit i opakovaný pobyt, opět jako komplexní lázeňskou péči.

Příspěvkovou lázeňskou léčebně rehabilitační péči je možno podle Tichého jedenkrát (ne opakovaně) uhradit v ostatních případech osteoporózy s komplikacemi, kdy soustavná ambulantní rehabilitační péče delší než 3 měsíce není efektivní. I zde je délka pobytu 21 dnů.

Lázeňskou léčebně rehabilitační péči musí vždy doporučit ošetřující lékař a potvrdit revizní lékař pojišťovny. Návrh vystavuje na formuláři zdravotní pojišťovny registrující praktický lékař nebo přímo ošetřující lékař při hospitalizaci, vysvětlil Tichý a dodal, že lázeňskou léčbu ve zmíněné indikační skupině doporučuje lékař odbornosti revmatologie, endokrinologie a diabetologie, vnitřní lékařství, klinická osteologie, ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí, pracovní lékařství, rehabilitační a fyzikální medicína.

Lázeňskou léčebně rehabilitační péči lze takto proplácet jako součást léčebného procesu jen když jsou naplněné podmínky stanovené zákonem o veřejném zdravotním pojištění a vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR o stanovení odborných kritérií a dalších náležitostí pro poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).