Hlavní navigace

Phishing přes SMS se šíří Českem. Podvodníci nezneužívají jen Alzu

Sdílet

Jiří Hovorka 11. 5. 2018

Podvodná SMS, která láká například na výhru iPhone X za jednu korunu, se netýká jen e-shopu Alza.cz. Podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK), se tato zpráva šíří na mobily v Česku a snaží se tvářit jako oficiální komunikace různých českých e-shopů.

SMS má za cíl vypadat pouze jako informační a vyvolává zdání o dodání objednaného zboží. Obsahuje však odkaz na webovou stránku, která působí, jako by ji provozoval některý ze známých internetových obchodů.

Jediným cílem takové podvodné výzvy a falešné stránky ovšem je vylákat z lidí osobní údaje či číslo platební karty. Uživatel po vyplnění takových údajů může přijít o své finanční prostředky, říká výkonný ředitel APEK Jan Vetyška. V případě, že se s podobnou výzvou setkáme, je nutná maximální obezřetnost. Proto důrazně varujeme před otevíráním odkazu z uvedené podvodné SMS a vyplňování jakýchkoli údajů, dodává Vetyška.

Šířená SMS se snaží působit jako zpráva o doručování objednaného balíku. Takové informační SMS ovšem nikdy nevyžadují další aktivitu zákazníka prostřednictvím odkazu. Maximálně nabízí možnost sledování dodávaného balíku, nikdy však nevyžaduje aktivní přechod na internetovou stránku povinně, upozorňuje Vetyška.

Podvodná SMS zpráva je obdobou tradičnějších podvodných e-mailů, které se často tváří jako informace od banky a mají stejný cíl – vylákat přístupové údaje k platebním aplikacím či kartám, z nichž pak podvodníci odčerpají finanční prostředky.


Autor: Alza.cz

Podvodná SMS a web, na který odkazuje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).