Hlavní navigace

Češi loni vytřídili přes 15 tisíc tun elektroodpadu a překročili cíle EU

Sdílet

Jiří Hovorka 11. 5. 2018

Lidé v České republice odevzdali vloni k recyklaci 15 290 tun vysloužilého elektroodpadu. Na jednoho obyvatele se tak vysbíralo přibližně 1,5 kilogramu nepoužívaných elektrozařízení, nejčastěji šlo o velké domácí spotřebiče nebo staré počítače. Údaje vyplývají z výsledků kolektivního systému provozovaného společností REMA Systém, který v tuzemsku zajišťuje zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení. 

Loni recyklovaných 15 290 tun odpovídá váze více než třetiny Titanicu. Z 40 procent se jednalo o vysloužilá IT zařízení, 38% podíl na vysbíraném elektru pak měly velké domácí spotřebiče jako pračky, myčky, trouby nebo lednice.

Lidé recyklují častěji právě velké přístroje, protože ty nelze jen tak jednoduše vhodit do kontejneru. Menší věci, zejména pak vysloužilé úsporné žárovky nebo zářivky, kterých se k recyklaci nashromáždí každoročně nejméně, mají mnohdy ještě tendence házet do komunálního odpadu, říká k číslům David Vandrovec, ředitel skupiny REMA.

Oproti roku 2016 se vloni podařilo zrecyklovat o pět procent vysloužilých elektrozařízení více.  V rámci meziročního srovnání v letech 2015 a 2016 se jednalo dokonce o 33% nárůst. 

Zpětný odběr elektrického a elektronického odpadu se navyšuje jak díky edukaci, tak díky inovativním řešením, kterými se lze nepotřebných věcí zbavit. Občané mohou využívat klasických sběrných dvorů, sběrných míst u prodejců elektra a u zaměstnavatelů, ale třeba si i objednat zadarmo náš odvoz formou projektu Buď líný nebo nám dokonce poslat odpad bezplatně poštovním balíkem, a to prostřednictvím služby re:Balík, vysvětluje David Vandrovec. Hodně také podle něj pomáhají aktivity obcí nebo škol, které pořádají různé hromadné svozové a úklidové akce a zapojují se do recyklačních soutěží. 

Ve výsledku tak Češi vloni překročili cíle stanovené Evropskou unií. Ta udává pro Českou republiku povinnost 45% úspěšnosti ve sběru vysloužilých elektrozařízení vůči těm nově uvedeným na trh. Systém v Česku dosáhl míry sběru ve výši 61 procent.

REMA zajišťuje v Česku také zpětný odběr přenosných baterií a akumulátorů. Podle statistiky společnosti jich lidé v uplynulém roce odevzdali přes 208 tun. Míra sběru přenosných baterií a akumulátorů překročila hranici 53 procent, přičemž cíl Evropské unie byl stanoven na 45 procentech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).