Na uplatnění paušálních výdajů na dopravu podle § 24 odst. 2 písm. zt) zákona o daních z příjmů má nárok poplatník, který vůz využívá k dosažení, zajištění či udržení zdanitelných příjmů a nepřenechává ho jiným osobám k soukromým účelům a neuplatňuje výdaj na dopravu podle písm. k), tedy ve skutečné výši (poplatník s příjmy zahrnovanými do dílčích základů daně podle § 7 a podle § 9 zákona a právnické osoby).
Pak si může za každý celý měsíc odečíst částku 5000 Kč za jedno motorové vozidlo (maximálně za tři vozidla). V průběhu roku není možné způsob uplatňování výdajů za dopravu měnit.
Podrobné informace o paušálu na dopravu si přečtěte v článku Kdo může uplatnit dopravní paušál a jak usnadní život?
Pokud vozidlo používáte na dosažení, zajištění a udržení příjmu pouze zčásti, můžete si uplatnit pouze část paušálu ve výši 80 % z 5000 Kč (krácený paušální výdaj).
Pokud uplatňujete krácený paušální výdaj, budete uplatňovat krácení ostatních souvisejících výdajů podle § 25 odst. 1 písm. x) zákona o daních z příjmů. Při odpisování hmotného majetku, který je používán k zajištění příjmů jen zčásti, musíte podle § 28 odst. 6 tohoto zákona zahrnout do výdajů i poměrnou část odpisů. Při odpisování vozu, u kterého nárokujete jen krácený paušál na dopravu, se poměrnou částí rozumí 80 % odpisů.
Paušální výdaj můžete použít maximálně u tří vozidel za jedno zdaňovací období. U čtvrtého a dalších vozidel však musíte prokazovat výdaje podle ostatních ustanovení § 24 zákona o daních z příjmů.