Hlavní navigace

Padělky šperků z Asie v sobě obsahují látky, které mohou vyvolat zdravotní problémy

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 8. 2015

Na evropský trh se dostávají padělky šperků z Asie, které obsahují často i těžké kovy jako je olovo či kadmium. Neopuncované šperky vám tak mohou způsobit zdravotní problémy. Vyplývá to ze šetření Puncovního úřadu, který vzhledem k dosavadním výsledkům bude ve svých kontrolách i nadále pokračovat.

Například nedávno Puncovní úřad zkoumal velký šperk ve tvaru lva, který vážil více než jeden kilogram. Obsahoval významné množství toxického kadmia, podobně jako třeba kabelka s řetízkem přes ruku, který rovněž obsahoval kadmium. Tyto případy přitom nejsou podle úřadu nijak ojedinělé.

Puncovní úřad podle své zprávy registruje asi 13 200 subjektů, zabývajících se prodejem drahých kovů. Skutečně aktivních je asi 8000z nich. Podle úřadu ale významně přibývá i elektronických provozoven zabývajících se prodejem drahých kovů na internetu.

Kontrolní akce ukázaly, že problémy mají jak kamenné obchody, tak především elektronické provozovny. Nejčastějšími pochybeními je klamavé značení, kdy šperky vydávané za zlato nebo stříbro jsou ve skutečnosti vyrobeny z obecného kovu — olova, cínu, mosazi či kadmia, takže dochází i k ohrožení zdraví zákazníků, varuje zpráva úřadu. Uvádí také, že roste i počet elektronických prodejců, kteří se u Puncovního úřadu vůbec neregistrují a často v praxi nevydávají povinné doklady o uvedení druhu kovu, jeho ryzosti nebo o hmotnosti šperku.

Právě nákupy u těchto subjektů jsou, podle ředitele Odboru puncovní inspekce Puncovního úřadu Josefa Šťastného, nejrizikovější. Při nákupu si nechte doložit doklady o druhu kovu, jeho ryzosti a hmotnosti a hledejte také puncovní značkou. Při nákupech na internetu kontrolujte, jestli je prodejce registrován u Puncovního úřadu.

Při pochybnostech ať se obrátí na náš úřad, který je připraven provést případnou odbornou analýzu šperku a pomoci zákazníkovi v jeho problémech, uvedl Šťastný.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).