Hlavní navigace

Osobní bankrot neměňte, volá Hospodářská komora. Dlužníci podle ní splácí dobře

Sdílet

Jiří Hovorka 27. 6. 2018

Hospodářská komora ČR se postavila proti změnám v procesu oddlužení, se kterými počítá insolvenční novela z dílny ministerstva spravedlnosti. Ta by zvýšila dostupnost oddlužení i pro lidi, kteří mají nedostatečné příjmy.

Tuzemští dlužníci jsou podle komory ve splácení svých závazků druzí nejúspěšnější v Evropě – hned po Němcích. Hospodářská komora ČR vycházá z analýzy, kterou provedla ve spolupráci se společností InsolCentrum.

Podle ní během posledních 10 let usilovalo o vstup do procesu oddlužení na 200 tisíc osob s objemem dluhů ve výši 125 miliard korun. Úspěšně oddlužení lidé dokázali v průměru uhradit 56 procent z hodnoty svých dluhů. Skutečnost, že čtvrtina dlužníků uhradila všechny své závazky, tedy 100 %, svědčí o dobře nastavených současných parametrech pro oddlužení, říká viceprezidentka komory Irena Bartoňová Pálková.

Vysokou schopnost dostát svým závazkům vykazují i dlužníci v oblastech s tradičně vyšší nezaměstnaností, jako Moravskoslezský nebo Ústecký kraj, dodává jednatelka společnosti InsolCentrum Jarmila Veselá s tím, že velice slušnou úspěšnost při splácení svých závazků vykazují i senioři – a to ve výši 49 procent.

Změkčení podmínek oddlužení a jeho otevření vyššímu počtu žadatelů by podle komory mohlo vést k přílišnému zahlcení systému. Ve výsledku by pak schopnější dlužníci pragmaticky mohli být motivováni zaplatit méně, než mohou. Mnozí by pak administrativní proceduru nebyli schopni splnit a zůstali by dlužníky nadále.

Podle zastánců změny pravidel je třeba pomoci stovkám tisíc lidí, kteří mají více exekucí a jsou v prakticky neřešitelné situaci. Navíc podle nich jsou podmínky osobního bankrotu v Česku tvrdší, než je běžné v jiných zemí EU.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).