Hlavní navigace

Ošetřovné budete moci čerpat, i když nepošlete dítě do školy

Sdílet

Veronika Němcová 21. 5. 2020

Pokud se rozhodnete nechat děti doma i přes otevření škol či školek, budete mít nárok na ošetřovné až do 30. června. Návrh ministerstva práce schválil parlament, nyní se čeká už jen na podpis prezidenta.

Mezi objektivní důvody, proč nedat dítě do školy či školky, patří podle ministerstva například zdravotní rizika (dítě náchylné k nemocem, alergické nebo žije ve společné domácnosti s někým z rizikové skupiny apod.). Jde také o situace, kdy je nedostatečná kapacita nebo krátká provozní doba ve školních skupinách, uvedl resort.

Na ošetřovné, které činí 80 % denního vyměřovacího základu, mají nárok rodiče dětí do 13 let. Mimořádná dávka má řešit také komplikovanou situaci rodičů hendikepovaných dětí.

Nárok na ošetřovné vzniká rodičům dětí, které jsou závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I (lehká závislost). Ošetřovné mohou čerpat i rodiče dospělých osob, pokud splňují tyto podmínky: minimálně 1. stupeň postižení ošetřované osoby a nemožnost čerpat sociální služby (například pečovatelské služby).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 5. 2020 6:59

    Victor z Ovieda

    Za jediné možné "objektivní důvody" bych považoval kdy je nedostatečná kapacita škol a školek,nebo krátká provozní doba ve školních skupinách,jinak nic.Sebranka nám nějak zlenivěla,nebo je nezaměstnaná či hrozí,že bude a toto je lepší než pracák,tak toho využívá. No,možná ještě ty děti náchylné k nemocem.

    22. 5. 2020, 07:02 editováno autorem komentáře

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).