Operátoři nabízí ochranu před podvodnými telefonáty. Pro všechny zákazníky bezplatně

22. 4. 2025

Sdílet

Vzájemně propojené zabezpečení trojice tuzemských operátorů má zákazníky chránit před takzvaným spoofingem.

Spoofing označuje podvodnou praktiku podvržení telefonního čísla. V praxi probíhá tak, že se vám při příchozím hovoru zobrazí známé číslo – například číslo infolinky vaší banky, policie nebo úřadu. Ve skutečnosti vám ale volá podvodník maskující se za číslo třetí strany s cílem vylákat z vás peníze nebo citlivé údaje.

Vishing na vlastní uši: poslechněte si, jak se nás podvodníci snaží obrat o peníze Přečtěte si také:

Vishing na vlastní uši: poslechněte si, jak se nás podvodníci snaží obrat o peníze

Tito podvodníci přitom dokáží napodobit jakékoli číslo – ačkoli volají nejčastěji ze zahraničí, kde mají svá call centra, na telefonu se vám zobrazí číslo s českou předvolbou. Podvodníci se schovávají za telefonní čísla daleko v cizině a není snadné takové falešné mobilní hovory zastavit, aniž byste blokovali ty lidi, kteří jsou opravdu na cestách a telefonují třeba ze zahraniční dovolené. Jsem proto moc rád, že se nám nyní podařilo najít společné účinné řešení a můžeme zákazníky chránit, říká Jan Šánek, ředitel korporátní bezpečnosti společnosti Vodafone Czech Republic.

Operátoři O2, Vodafone a T-Mobile proto vybudovali vzájemně propojené zabezpečení, které podvodníkům zabrání schovávat se za čísla jiných lidí či institucí. Ochranný systém Firewall 2.2 funguje na principu obousměrného ověřování hovorů mezi sítěmi operátorů. Pro zákazníky všech 3 operátorů je bezplatný, ať už jde o mobilní čísla nebo pevné linky. Celý proces probíhá automaticky, není třeba nic aktivovat.

Spojení všech tří operátorů do boje proti podvodným voláním vnímám jako zásadní krok vedoucí k maximální ochraně uživatelů. Propracovaný bezpečnostní systém nyní zajišťuje ochranu napříč všemi hlavními mobilními sítěmi Česka, takže dokážeme opravdu efektivně blokovat podvodné hovory, říká Radek Šichtanc, ředitel bezpečnosti v O2.

E-šmejdi nás loni připravili o víc jak miliardu. Otestujte si, zda byste jim naletěli Přečtěte si také:

E-šmejdi nás loni připravili o víc jak miliardu. Otestujte si, zda byste jim naletěli

Se snahou zamezit spoofingu přišel už loni v červnu Český telekomunikační úřad, když stanovil 2 nové podmínky pro zajišťování veřejných komunikačních sítí a poskytování služeb elektronických komunikací. Za prvé šlo o blokaci volání přicházejících ze zahraničí, ačkoli je volající označen číslem, které by ze zahraničí přicházet nemělo. Druhou podmínkou bylo označování volajícího účastníka skutečným telefonním číslem spojeným s tímto účastníkem a službou v signalizační zprávě volání.

Regulace ČTÚ se ovšem vztahovala pouze na útoky z pevných čísel, zavést opatření proti útokům zneužívajícím česká mobilní telefonní čísla, museli sami operátoři.

Ochranný firewall umí zjistit, zda volající číslo není podvržené, a pokud je hovor podvodný, zablokuje ho. Před dvěma lety se dalo toto řešení používat pouze mezi čísly v síti T-Mobile, ale díky spolupráci s O2 a nyní i Vodafonem zajistí maximální možnou ochranu mobilních čísel na celém území, vysvětluje manažer korporátní bezpečnosti společnosti T-Mobile Jakub Ludvík.

Tip!

Vedle volání kyberšmejdi často využívají také podvodné SMS. Pokud vám přijde zpráva, která se jeví jako podezřelá, můžete ji bezplatně přeposlat na číslo 7726, ideálně s číslem, ze kterého přišla. Operátoři tuto zprávu prověří, a pokud zjistí, že jde o podvod, mohou číslo rovnou blokovat.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je redaktorkou serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).