Hlavní navigace

Omezení paušálů jako zbraň proti švarcsystému? Neúčinné, myslí si manažeři

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 8. 2014

Omezení paušálů nebude jako zbraň proti švarcsystému fungovat. Podle průzkumu společnosti Mazars si to myslí 72 % dotázaných, které tvořili výkonní a finanční ředitelé českých firem.

V našem průzkumu se ukázalo, že čeští manažeři sice v mnoha daňových otázkách nejsou jednotní, ovšem v případě omezení paušálů pro živnostníky se vyjádřili poměrně jednoznačně. Omezení výdajových paušálů živnostníků by podle nich k vymýcení nelegální závislé práce nevedlo, uvedl Pavel Klein, vedoucí partner daňového oddělení Mazars s tím, že víru v pozitivní účinek úpravy výdajových paušálů projevilo v průzkumu jen 23 % dotázaných. Zbývajících 5 % se pak nepřiklonilo ani na jednu stranu. 

Kromě toho z odpovědí vyplynulo, že čeští manažeři také příliš nevěří tomu, že by přísnější sankce omezily daňovou kriminalitu a zlepšily platební morálku podnikatelů (68 %). Jako efektivnější cesta se jim zdá spíše snížení daní. 

Části daňových úniků by se podle poloviny dotázaných (54 %) mohlo zabránit elektronickými kontrolami firem, která platí spotřební daň. Zbylých 46 % respondentů ale toto opatření považuje za zbytečné až šikanující. 

Omezení paušálů jako nástroj boje proti švarcsystému?
Autor: Mazars

Omezení paušálů jako nástroj boje proti švarcsystému?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 8. 2014 12:25

    Pavel (neregistrovaný) 91.199.164.---

    To je logické, že omezení paušálů na dva milióny Kč příjmu ročně nepovede k omezení švarcsystému. Který švarcák fakturuje svému "odběrateli" takové peníze, 167 tisíc měsíčně či víc? Myslím že žádný.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).