Spočítejte si...

Zavřít

I přes klesající sazby je zájem o hypotéky nižší. Refinancuje se méně

I v červenci se úrokové sazby u hypotečních úvěrů mírně snížily. Průměrně se tak dostaly na úroveň 2,723 %. Ačkoli jsou úroky ještě nižší než loni, klientů ubývá. Může za to snížení počtu refinancovaných hypoték.

V červenci si klienti bank sjednali hypotéky v objemu 14,12 mld. korun, což je o miliardu méně, než předchozí měsíc. Ze statistik ČNB vyplývá, že letošní rok je ve znamení nových hypoték a refinancované úvěry zůstávají spíš v pozadí. Letos jich bylo zatím poskytnuto 21 %. Jen třetina klientů bank s hypotékou, kterým končilo fixační období, se rozhodla refinancovat úvěr u konkurence. 

První nabídka banky je většinou sestavena s dostatečným prostorem k vyjednávání – banky se logicky snaží vydělat a nemají důvod nabízet nižší sazbu, když existuje šance, že klient přijme i vyšší nabídku. Většinou není pro lepší sazbu nutné úvěr refinancovat – banky si začínají uvědomovat, že získat nového klienta je dražší, než udržet současného, uvedl Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Budete pořizovat hypotéku? Začít s tím můžete jednoduše přes web na serveru Měšec.cz. Pomoci vám může hypoteční kalkulačka nebo kalkulačka refinancování hypotéky

Omezení paušálů jako zbraň proti švarcsystému? Neúčinné, myslí si manažeři Eurozóně se nedaří, průmysl ztrácí dech