Hlavní navigace

Od zítřka si někteří řidiči koledují o pokutu

Gabriela Hájková

Od 1. listopadu opět začíná platit povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky. Trvá až do 31. března s tím, že zimní obutí musíte mít na vozidle v případě, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy nebo toto alespoň vzhledem k povětrnostním podmínkám lze předpokládat. 

Zákon tak trošku tedy sází na úsudek řidiče a předpověď počasí a neříká vyloženě to, že byste měli mít už od zítřka na autě zimní pneumatiky. Pokud by se ale náhle změnilo počasí a začalo sněžit, budete už mít s letním obutím před policisty problém. 

Pomineme-li ustanovení v zákoně, mělo by se na zimní pneumatiky přezout nejpozději, když klesne teplota dlouhodobě pod 7 stupňů Celsia, uvedl Jakub Pyšný ze serveru Kupuj-Pneu.cz s tím, že pod touto hranicí ztrácí letní pneumatiky dokonalou přilnavost k vozovce, a prodlužuje se tak brzdná dráha.

Pokud budete s přezutím výrazně otálet, vystavujete se i riziku, že vám pojišťovna zkrátí při nehodě plnění. To může učinit v případě, že škoda vznikla kvůli nesprávným pneumatikám. 

Pokud způsobíte škodu někomu vy, může také pojišťovna v rámci povinného ručení sice plně odškodnit poškozeného, ale náhradu škody pak vymáhat na vás.

Našli jste v článku chybu?