Hlavní navigace

Od zítřka mohou pojišťovny některým řidičům odmítat nebo krátit plnění

Sdílet

Gabriela Hájková 31. 10. 2016

Od 1. listopadu do 31. března platí, že v případě souvislé vrstvy sněhu, ledu nebo námrazy na pozemní komunikaci nebo faktu, že jste to měli vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, musíte jezdit se zimními pneumatikami.

Na některých úsecích navíc může zimní obutí přikazovat značka „Zimní výbava“. Ta platí právě od 1. listopadu do 31. března, pokud pod ní není dodatková tabulka s odlišnou dobou platnosti.

Zimní pneumatiky mají na komunikacích v zimě mnohem lepší jízdní vlastnosti než pneumatiky letní. Proto pokud se prokáže příčinná souvislost mezi použitými pneumatikami a vznikem škody a její výší, může vám pojišťovna zkrátit plnění v rámci povinného ručení a havarijního pojištění za to, že v předepsaném období na voze ještě zimní gumy nemáte.

V případě, že by pneumatiky při nehodě nehrály roli a škoda by nastala i při optimálním obutí vozidla, pojišťovna by plnění krátit neměla.

Proč a kdy neváhat se zimním obutím vašeho vozu?

  • Při teplotě 7 °C a nižších je výkon letních pneumatik podstatně slabší. Zimní pneumatiky jsou z měkčího a přilnavějšího materiálu. Odlišné jsou i dezén a drážkování, které vůz v horších podmínkách lépe vedou a odvádí srážky na silnici. Důležité jsou přednostihlavně při náledí.
  • Zimní pneumatiky jsou označené symbolem M+S. Pro extrémní podmínky za nižších teplot a na náročné povrchy doporučují výrobci ještě kvalitnější značkové zimní pneumatiky označené vedle popisku M+S ještě grafikou trojité hory.
  • Hloubka dezénu pneumatik u vozidel do 3,5 tuny musí být ALESPOŇ 4 mm, nicméně určitě je lepší hlubší vzorek. U vozidel nad 3,5 tuny je předepsána hloubka dezénu alespoň 6 mm, i když zimní pneumatiky předepsány nejsou.
  • Zimní pneu se obouvá na všechna čtyři kola. Jen tak je zabezpečena optimální funkčnost.
  • Vyplatí se kontrolovat i tlak vzduchu v pneumatikách – nesprávný tlak snižuje jejich výkon a vede k rychlejšímu opotřebení.
  • Volte vždy vhodný rozměr pneumatik. Nejlepší je pořídit pneumatiky podle záznamu v technickém průkazu.
  • Pozor při nákupu pneumatik. Neměly by být starší tří let (údaj o datu výroby je na boku pneumatiky). Při pořízení změřte hloubku dezénu.
  • Neopomínejte ani stav rezervního kola u vozidel, kde je k dispozici.

Zdroj: UNIQA pojišťovna

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).