Hlavní navigace

Jaká jsou pravidla pro výpověď stavebního spoření vašeho dítěte?

Sdílet

Gabriela Hájková

Nový občanský zákoník (NOZ) v roce 2014 zkomplikoval situaci rodičům, kteří uzavřeli svým nezletilým dětem stavební spoření a chtěli je následně vybrat. Podle NOZ totiž potřebují povolení soudu (pokud se nejedná o běžné záležitosti, nebo o záležitosti sice výjimečné, ale týkající se zanedbatelné majetkové hodnoty).

Od letošního dubna situaci změnila novela zákona o stavebním spoření, která zařadila  ukončení stavebního spoření mezi běžnou správu majetku. V současné době je situace taková, že rodiče mohou vypovědět stavební spoření svých nezletilých dětí bez souhlasu soudu a dostat se tak k penězům, přestože i v této chvíli zákon stanoví určité podmínky, vysvětlil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTest.

Bez souhlasu soudu je podle něj možné peníze vybrat jen v případě, že je smlouva ukončena po uplynutí šestileté vázací lhůty, a v případě, že zákonní zástupci jednají ve shodě. Tedy že žádný ze zákonných zástupců není proti ukončení smlouvy a vybrání peněz.

Ve všech ostatních případech se ale přístup nemění a vy musíte mít k nakládání s majetkem nezletilého dítěte schválení soudu.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).