Hlavní navigace

Od kdy platí za důchodce zdravotní pojištění stát?

Gabriela Hájková

Odchodem do penze se čerstvý důchodce dostává do kategorie tzv. státních pojištěnců, za které platí pojistné na zdravotní pojištění stát. Poživatelé důchodu z důchodového pojištění patří mezi státní pojištěnce podle § 7 zákona o veřejném zdravotním pojištění, a to ode dne přiznání důchodu. Státními pojištěnci jsou i v měsících, kdy jim podle předpisů o důchodovém pojištění výplata důchodu nenáleží.

Pojištěnec, kterému vznikl nárok na zařazení mezi osoby, za které je plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát, má vždy povinnost tuto skutečnost své zdravotní pojišťovně oznámit a doložit, zdůraznil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý s tím, že povinnost je nutné splnit do osmi dnů od oznamované události.

Dodal také, že k oznámení skutečností rozhodných pro vznik nebo zánik povinnosti státu platit za vás pojistné slouží tiskopis Přihláška a evidenční list pojištěnce, který byste měli najít na pobočce i ke stažení na webu vaší zdravotní pojišťovny.

Jestliže se rozhodnete jít na pobočku, vezměte si s sebou osobní doklady a také Rozhodnutí o přiznání starobního důchodu, tedy doklad, ze kterého vyplývá, od kdy vám byl starobní důchod přiznán.

Našli jste v článku chybu?