Hlavní navigace

Nakupujete už vánoční dárky? Většina Čechů za ně utratí do 10 tisíc

Sdílet

S nákupem vánočních dárků začíná na přelomu října a listopadu každoročně více než čtvrtina Čechů. Třetina dotázaných za ně přitom plánuje utratit přes 10 000 Kč. Nejčastěji darují Češi sportovní vybavení, mobilní telefony a bílou elektroniku či takzvané měkké dárky. Oblibu získávají i dražší dárky, jako jsou elektrokola a skútry. Vyplynulo to z průzkumu agentury IPSOS, který si nechala zpracovat společnost ESSOX.

Spolu s tím ale roste i počet půjček, které si lidé berou. Oproti jiným měsícům narůstá v předvánočním čase počet nově uzavřených smluv o 16 %. Půjčka na vánoční dárky přitom patří mezi jeden z největších nerozumů a experti na finanční gramotnost tento krok zásadně nedoporučují. Nejčastěji si podle průzkumu půjčují na dárky mladí muži, kterí bydlí ve středně velkých a velkých městech.

Až 70 % respondentů uvedlo, že letos plánuje utratit za vánoční dárky maximálně 10 000 Kč. Dalších 18 % dotázaných utratí mezi 10 a 15 000 Kč. Více plánuje utratit zbylých 12 % dotázaných. Podle průzkumu nakupují nepatrně častěji dražší dárky ženy než muži. Hodnota darovaných dárků také mírně roste s dosaženým vzděláním a výší příjmů.

Více než čtvrtina Čechů nakupuje dárky právě v tomto období. Dalších 17 % dotázaných uvedlo, že dárky kupuje průběžně během roku, ale 45 % respondentů nakupuje dárky až v polovině listopadu nebo o prvním adventním víkendu. Na poslední chvíli pak nechává nákup dárků 12 % dotázaných. Ženy jsou při nákupu dárku svědomitější, na poslední chvíli nechává nákup jen necelých 7 % z nich. U mužů je to skoro každý pátý dotázaný, říká Luděk Čermák, obchodní ředitel společnosti ESSOX.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).