Obyvatelé Ukrajiny a zdravotní pojištění: Důležité informace

Sdílet

Ukrajina, vlajka, válka Autor: Depositphotos

Pro pobyt v ČR je nutné mít zdravotní pojištění. Ukrajinci, kteří jsou v ČR zaměstnaní, jsou zdravotně pojištěni právě z titulu zaměstnání. Uprchlíci z Ukrajiny, kteří právě přišli na naše území, budou do systému veřejného zdravotního pojištění zařazeni při udělení speciálního dlouhodobého víza (vízum za účelem strpění). Pojistné za ně bude v tomto případě odvádět stát.

V rámci bezvízového pobytu (max. 90 dní) nejsou občané Ukrajiny účastni veřejného zdravotního pojištění, a pokud si případnou zdravotní péči nechtějí platit ze svého, musí si sjednat komerční cestovní pojištění od některé z pojišťoven.

Náhradní průkaz pojištěnce, kteří uprchlíci obdrží při registraci do systému zdravotního pojištění, zajistí bezplatnou zdravotní péči ve stejném rozsahu jako mají čeští občané (péči hradí stát) na území ČR (neplatí po celé EU, jen u nás). V takovém případě už není nutné sjednávat komerční pojištění. Náhradní průkaz je třeba mít u sebe při návštěvě lékaře či jiného zdravotnického zařízení. Průkaz, který je vydáván v papírové podobě, je platný po dobu platnosti uděleného víza za účelem strpění (zpravidla 365 dní). 

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) v posledních dnech registruje v Krajských asistenčních centrech pomoci ke zdravotnímu pojištění zhruba 10 tisíc uprchlíků denně. V této souvislosti zdravotní pojišťovna upozornila na neetické chování některých lidí, kteří v současné situaci vidí potenciál, jak si vydělat. Pracovníci VZP se v asistenčních centrech setkávají se „službami prostředníků“, kteří za úplatu nabízí příchozím vyřízení všech potřebných formalit. Tohle chování je šmejdské a když nic jiného, tak v rozporu s dobrými mravy i morálkou. Lidé, kteří k nám přicházejí, jsou pochopitelně dezorientovaní, mají za sebou často strastiplnou cestu a traumatizující zážitky. Aby získali aspoň bazální jistotu, zaplatí za služby, které jsou přitom zdarma. Asistenční centra fungují, mají připravená zázemí a infrastrukturu tak, aby jimi prošel kdokoli i bez placené asistence, uvedl Ivan Duškov, náměstek ředitele VZP pro služby klientům.

VZP zprovoznila web Pomoc Ukrajině, který je v ukrajinštině a obsahuje informace právě ke zdravotnímu pojištění. Je zde také návod pro registraci ke zdravotnímu pojištění i ve znakové řeči.

Užitečné informace (včetně podrobností o bezodkladné péči pro cizince bez pojištění) najdete také na webu Ministerstva zdravotnictví ČR nebo na lince +420 226 201 221 nebo lince 1221 (je to to samé). Pokud po spojení hovoru na tuto linku rovnou zmáčknete volbu číslo 8, je linka dále v ukrajinštině.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).