Hlavní navigace

Objem poskytnutých hypoték byl v dubnu rekordní, pandemii navzdory

Sdílet

Veronika Němcová 20. 5. 2020

Duben letošního roku se stal navzdory pandemii nejsilnějším čtvrtým měsícem v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex. Objemy hypoték sice oproti březnu poklesly, přesto banky poskytly úvěry na bydlení za 17,845 miliardy Kč. Průměrná úroková sazba hypoték klesla na 2,39 procenta.

Úrokové sazby v březnu a dubnu snížily především menší banky. Na konci března snížila úrokové sazby jako jedna z prvních mBank, v dubnu šly s úroky dolů UniCredit bank, Equa bank, Oberbank a Fio banka.

Vývoj objemů poskytovaných hypoték (20.5.2020)
Autor: Fincentrum & Swiss Life Select a.s.

Vývoj objemů poskytovaných hypoték (20.5.2020)

Ale velcí hráči se zatím „nehýbou“ a moc se jim do snižování nechce vzhledem k rizikům, která jsou bezpochyby větší než před koronavirem. Výsledkem je tedy jisté naznačení posunu směrem dolů, ale žádné drama v tomto smyslu nečekám, uvedl k výsledkům dubnové statistiky hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura.

Očekávaný velký propad hypotečního trhu kvůli pandemii koronaviru podle Fincentra nepřišel. V dubnu bylo poskytnuto 6 744 hypoték v celkovém objemu 17,845 miliardy korun. V meziročním srovnání vzrostl počet poskytnutých hypoték o 349 a objem o více než 3,2 miliardy korun. 

„Oproti březnu sice poskytly banky o 650 hypoték méně a objem poklesl téměř o jednu miliardu korun, přesto objem poskytnutých hypoték letos v dubnu překonal i dosud rekordní duben roku 2017, a stal se tak nejsilnějším dubnem v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex,“ řekl Jiří Sýkora ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).