Hlavní navigace

Obezita vám může omezit nárok na zdravotní péči

Gabriela Hájková

Obezita může pojištěncům nepříznivě ovlivnit nárok na zdravotní péči. Příkladem budiž pobouřený pacient, který má bolesti v důsledku artrózy nosných kloubů a na ortopedii podmiňují totální endoprotézu tím, že výrazně zhubne. Podle lékařů nemá kvůli obezitě ani nárok na lázně.

Postup vašich lékařů je přitom správný a v souladu s právními předpisy. Před operací skutečně musí lékař po obézním pacientovi požadovat snížení hmotnosti, jestliže je jeho snahou pomoci mu a zároveň postupovat účelně a efektivně. Nadváha nebo dokonce obezita se totiž významně podílí na samotných důvodech pacientových obtíží a nakonec na stavu, který je indikací operace, vysvětlil Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny s tím, že redukce váhy je po obézních pacientech před totální endoprotézou vyžadována prakticky vždy. Obezita je podle Tichého jak rizikem samotného výkonu, tak i příčinou možných pooperačních potíží a komplikací následné potřebné intenzívní rehabilitace. Celkový efekt operace je u obézních podle praktických zkušeností významně snížen.

Tichý také potvrdil, že redukce hmotnosti může být zároveň podmínkou pro navržení a následné schválení lázeňského pobytu. Vyhláška ministerstva zdravotnictví, která stanoví odborná kritéria a další náležitosti pro poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče, skutečně v některých případech vyžaduje, aby pacient zhubl. Konkrétně v indikační skupině VII/7 – koxartróza a gonartróza vyhláška podmiňuje návrh a úhradu při opakovaném pobytu v lázních doložením skutečnosti, že pacient s BMI vyšším než 30 snížil svou hmotnost od posledního pobytu o 5 %, vysvětlil Tichý a dodal, že u obezity s BMI nad 35 je nutné snížení hmotnosti o 10 % od posledního léčebného pobytu.

To samé platí podle něj platí pro pacienty s problémy pohybového ústrojí (indikační skupina VII/9 – chronický vertebrogenní algický syndrom funkčního původu v soustavné ambulantní rehabilitační péči) nebo např. pro lázeňskou léčbu hypertenze nebo diabetu, kde obezita a zhoršování zdravotního stavu úzce souvisí.

Máte-li problém s obezitou, nezapomeňte se informovat, zda vaše zdravotní pojišťovna nenabízí příspěvek právě i na snižování váhy a obezity (např. na sestavení jídelníčku od obezitologa či diabetologa).

Našli jste v článku chybu?