Hlavní navigace

Obezita vám může omezit nárok na zdravotní péči

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 5. 2016

Obezita může pojištěncům nepříznivě ovlivnit nárok na zdravotní péči. Příkladem budiž pobouřený pacient, který má bolesti v důsledku artrózy nosných kloubů a na ortopedii podmiňují totální endoprotézu tím, že výrazně zhubne. Podle lékařů nemá kvůli obezitě ani nárok na lázně.

Postup vašich lékařů je přitom správný a v souladu s právními předpisy. Před operací skutečně musí lékař po obézním pacientovi požadovat snížení hmotnosti, jestliže je jeho snahou pomoci mu a zároveň postupovat účelně a efektivně. Nadváha nebo dokonce obezita se totiž významně podílí na samotných důvodech pacientových obtíží a nakonec na stavu, který je indikací operace, vysvětlil Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny s tím, že redukce váhy je po obézních pacientech před totální endoprotézou vyžadována prakticky vždy. Obezita je podle Tichého jak rizikem samotného výkonu, tak i příčinou možných pooperačních potíží a komplikací následné potřebné intenzívní rehabilitace. Celkový efekt operace je u obézních podle praktických zkušeností významně snížen.

Tichý také potvrdil, že redukce hmotnosti může být zároveň podmínkou pro navržení a následné schválení lázeňského pobytu. Vyhláška ministerstva zdravotnictví, která stanoví odborná kritéria a další náležitosti pro poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče, skutečně v některých případech vyžaduje, aby pacient zhubl. Konkrétně v indikační skupině VII/7 – koxartróza a gonartróza vyhláška podmiňuje návrh a úhradu při opakovaném pobytu v lázních doložením skutečnosti, že pacient s BMI vyšším než 30 snížil svou hmotnost od posledního pobytu o 5 %, vysvětlil Tichý a dodal, že u obezity s BMI nad 35 je nutné snížení hmotnosti o 10 % od posledního léčebného pobytu.

To samé platí podle něj platí pro pacienty s problémy pohybového ústrojí (indikační skupina VII/9 – chronický vertebrogenní algický syndrom funkčního původu v soustavné ambulantní rehabilitační péči) nebo např. pro lázeňskou léčbu hypertenze nebo diabetu, kde obezita a zhoršování zdravotního stavu úzce souvisí.

Máte-li problém s obezitou, nezapomeňte se informovat, zda vaše zdravotní pojišťovna nenabízí příspěvek právě i na snižování váhy a obezity (např. na sestavení jídelníčku od obezitologa či diabetologa).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).