Hlavní navigace

Obchodníkům se daří, počítají vyšší tržby

Sdílet

Arsen Lazarevič 5. 6. 2015

Tržby v maloobchodě dynamicky rostou, jen v dubnu vzrostly reálně meziměsíčně o 0,8 %. Meziročně po očištění vlivu počtu pracovních dní se jednalo o růst o 6 %

Tento vývoj je v souladu s příznivými tendencemi na trhu práce v české ekonomice, kde dochází k poklesu míry nezaměstnanosti a souběžně k růstu zaměstnanosti. Peněženky tuzemských domácností navíc profitují z velmi nízké inflace, neboť nízká inflace má příznivý vliv na reálné příjmy domácností a tím na ochotu a možnosti spotřebitelů zvyšovat své útraty, uvádí Radomír Jáč, hlavní analytik Generali Investments CEE.

Podle něj je zlepšující se situace domácností je reflektována jak růstem spotřebitelské důvěry v české ekonomice, tak zmíněnými daty o růstu maloobchodních tržeb a zejména také údaji o růstu spotřeby domácností v rámci statistiky HDP. Data o maloobchodních tržbách naznačují, že si spotřeba domácností udrží solidní tempo růstu i ve druhém čtvrtletí a v celém letošním roce bude významnou složkou celkového růstu české ekonomiky, tedy růstu HDP, dodává.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).