Hlavní navigace

Růst mezd výrazně zaostal za ekonomikou

Sdílet

Arsen Lazarevič 5. 6. 2015

Ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla o 4,2 %, na mzdách se to ale příliš neprojevuje. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku o 2,2 procenta, reálně se zvýšila o 2,1 procenta. Medián mezd tak činil 21 143 korun.

Růst reálných mezd zaostal v prvním čtvrtletí poměrně výrazně za růstem ekonomiky. Vlastně je oproti expanzi hospodářství pouze poloviční. Na druhou stranu je třeba uvážit, že meziroční výsledek za první kvartál je ovlivněn relativně vysokou srovnávací základnou z prvního loňského čtvrtletí. Klíčovým důvodem pomalejšího růst mezd je fakt, že řada nově otevíraných pracovních pozic je určena pracovníkům, kteří mohou počítat pouze s podprůměrnou mzdou, uvádí Lukáš Kovanda, analytik společnosti Roklen24 s tím, že podle něj jde často o absolventy nebo osoby, které byly v předchozích letech, poznamenaných krizí a recesí, nezaměstnané:

Konkrétně například pozice určené administrativním pracovníkům představují zhruba hned celou čtvrtinu nově otevíraných pozic, přitom pracovník v administrativě v průměru svojí mzdou dosáhne pouze asi na dvě třetiny souhrnné mzdy průměrné, dodává Kovanda. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).