Hlavní navigace

Stát si posvítí na daňové úniky. Obchod s pohonnými hmotami bude transparentnější

Sdílet

Gabriela Hájková 28. 4. 2011

Novela zákona o pohonných hmotách, která nabyla účinnosti 21. dubna, zavádí povinnou registraci obchodníkům s pohonnými hmotami. Ta spolu s následnou výměnou informací mezi celní a daňovou správou ulehčí kontrolu daní.

Distributor, který v současnosti obchoduje s pohonnými hmotami (kromě prodejců na čerpacích stanicích), musí do 30 dnů od nabytí účinnosti novely podat oznámení o zahájení činnosti u příslušného celního úřadu. Do 10 dnů je také povinen oznamovat každou změnu údajů. Ty osoby, které se obchodovat teprve chystají, musí zahájení činnosti oznámit předem.

Distributoři pohonných hmot a provozovatelé čerpacích stanic jsou povinni na území České republiky nakupovat pohonné hmoty pouze od osoby zapsané v registru distributorů pohonných hmot, který vede Generální ředitelství cel v elektronické podobě a registr je veřejně dostupný na internetových stránkách Celní správy ČR, uvádí zpráva Generálního finančního ředitelství a Generálního ředitelství cel.

Za porušení povinností hrozí pokuta ve výši 5 mil. Kč za nakoupení pohonných hmot od osoby nezapsané v registru a 3 mil. Kč za neoznámení změn údajů či ukončení své činnosti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).