Hlavní navigace

O změně banky uvažuje 43 % Čechů

Sdílet

Podle průzkumu společnosti STEM/MARK uvažuje 43 % Čechů o tom, že změní svou hlavní banku. Hlavním důvodem ke změně jsou pro 64 % lidí vysoké poplatky za používání účtu, pro 31 % nízké úroky u spoření a pro 17 % naopak vysoké úroky u půjček. Mezi další důvody ke změně patří třeba neochota banky vyhovět nějakému požadavku nebo špatný servis na pobočkách nebo po telefonu. Každý rok si stovky tisíc lidí otevřou na zkoušku účet v některé další bance a část z nich se vždy rozhodne změnit banku úplně,  říká Jakub Petřina, ředitel marketingu Air Bank.

Nejvíce klientů přechází k takzvaným novým bankám, jako jsou Air Bank, Equa bank, Fio banka, mBank nebo Zuno bank. Celkově si je už vybraly více než dva miliony klientů. Pro některou z těchto nových bank by se rozhodla i většina klientů, kteří o změně banky teprve uvažují. Kdyby si dnes Češi znovu vybírali, kde si otevřou běžný účet, 55 % by si vybralo některou z pěti nových a jen 25 % některou ze tří velkých bank.

Uvažujete o tom, že změníte svou hlavní banku?
Autor: STEM/MARK

Uvažujete o tom, že změníte svou hlavní banku?

Ne každý, kdo o změně banky uvažuje, ji nakonec skutečně udělá. Nejčastěji kvůli obavám, že je to složité a zdlouhavé. Změnu banky přitom už dnes usnadňuje takzvaný Kodex mobility, díky kterému mohou lidé přejít z jedné banky do druhé jednoduše i se všemi trvalými příkazy a inkasy. Stačí k tomu jediná návštěva nové banky, která účet převede a zařídí i zrušení účtu u staré banky.

Proč o změně hlavní banky uvažujete?
Autor: STEM/MARK

Proč o změně hlavní banky uvažujete?

Jakou banku byste si vybrali, kdybyste si dnes znovu otevírali běžný účet?
Autor: STEM/MARK

Jakou banku byste si vybrali, kdybyste si dnes znovu otevírali běžný účet?

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 3. 2016 7:47

  nemo (neregistrovaný) 91.103.166.---

  Třeba taková ČSOB mi pro vedení bezplatného účtu stanovila limit pro příjem na účet 15000 Kč a tedy v podstatě pro průměrného důchodce nedosažitelný cíl. Tím si v podstatě odrovnala nejméně 2,5 mil. starodůchodců, kteří tak musí platit za každý úkon. Přesto že platím jako mourovatý, účet jsem si nechal. Pobočka je jen kousek a člověk nikdy neví kdy bude potřebovat větší hotovost. Proto mne teď pobavil jistě dobře myšlený dopis Jany Urbánkové, výkonné ředitelky Klientských služeb, která mi doporučuje, abych to co zbude z důchodu po zaplacení inkasa nevybíral kartou, ale abych s ní platil v Obchodech. K tomu ji mohu jen vzkázat, vážená, z bankomatu lezou většinou jen velké bankovky a ty se pak musí někde změnit, navíc proč bych měl svými poplatky za použití karty krmit nepřátelského molocha, který si nechá zaplatit nekřesťanské peníze za každý prd včetně karty a položky jen aby mohl odvádět miliardy KBC. A tak platby v obchodech raději platím bezkontaktní kartou malé banky, která mi nejen vede bezplatně účet, ale díky platbám mám kartu a výběry doma i v zahraničí také bez poplatku a bezplatně i platby či získání karty za kterou si ČSOB účtuje 200 Kč.

 • 17. 3. 2016 9:53

  FIO, EQUA (neregistrovaný) ---.jhcomp.cz

  Ještě, než jsem zrušil účet u ČSOB a její značky Éra Poštovní spořitelny, tak mi zavolala na mobil z této banky poradkyně a radila, když mám příjem jen 10000Kč, tak mam jít vybrat z bankomatu 5000Kč a obratem vložit vkladomatem na účet, čímž bych účetně získal příjem požadovaných 15000Kč. Další možností je přeposílání přes inernetbanking, jako to praktikují zaměstnanci České pošty mezi sebou. Na pobočku Equa bank to mám sice daleko, ale stejně jsem tam dojel založit účet.

 • 17. 3. 2016 15:23

  nemo (neregistrovaný) 91.103.166.---

  To už je tak pošahané a na hranici absurdity, že se mi to ani nechce věřit. Ovšem po zkušeností s ČSOB, která úplně zdarma převzala komplet IPB, rýžuje v ní miliardy a nezaplatila za ni ani Kč se vůbec nedivím. Dodnes mám na účtě tisíce bezcených akcií IP Banky a čekám na okamžik kdy to nějakým způsobem budu moci ČSOB nějak vrátit. A opět tu jsou u moci politici, kteří místo aby svolali valnou hromadu, nechali pozavírat zloděje z vedení IPB a stát pomohl banku zachránit, tak jak je zvykem v západních zemích, raději nechali okrást akcionáře, kteří naletěli na akcie na burze a nikdo nebyl potrestán. Manažeři ČSOB jsou jen hnusní hamouni, kteří dnes žijí ve stresu, kdy po nich pořád chtějí rostoucí dividendy a drobní klienti se brání a hlasují nohama, odcházejí.

 • 15. 4. 2016 12:30

  profík (neregistrovaný) 193.245.34.---

  Mám tam účet, tak vím, že:

  "K tomu ji mohu jen vzkázat, vážená, z bankomatu lezou většinou jen velké bankovky a ty se pak musí někde změnit... "
  => z bankomatu lezou i stokoruny (stačí navolit 1900 Kč a vypadne třeba 1000+500+4x100), navíce je tam volba bankovek.

  "...získání karty za kterou si ČSOB účtuje 200 Kč..."
  => karta je účtu zdarma. Navíc bezkontaktní.

 • 17. 3. 2016 17:37

  V.Mlich (neregistrovaný) ---.mrp.cz

  Protože při současných záporných úrokových sazbách není moc dobrý nápad držet si peníze na účtě, na který denně nahlíží Velký Bratr skrze centrální evidenci účtů, a s výhledem mimořádné daně kyperského typu z vkladů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).