Hlavní navigace

Nový iPhone jako měřítko blahobytu. Vyděláme na něj rychleji než Slováci

Sdílet

Jiří Hovorka 18. 9. 2018

Na nový iPhone SX musí Češi dělat v průměru 26 dnů. Nejlépe jsou na tom lidé ve Švýcarsku, kde na to stačí pět dnů, v Lucembursku (7 dnů) a Norsku (7,5 dne). Vyplývá to ze srovnání, které pro 41 zemí světa udělali analytici společnosti Picodi, která nabízí slevy pro nákupy v obchodech.


Autor: Picodi.com

Žebříček zemí

Nejhůře ze srovnávaných zemí jsou na tom Filipíny, kde se na nový iPhone v průměru vydělá za 157 dnů. Čech s průměrným příjmem na nový iPhone musí pracovat o sedm dnů méně než průměrný Slovák. Naopak průměrný Němec má nový iPhone o téměř 16 dnů dříve. Samozřejmě jde o hypotetickou situaci, kdyby všechny vydělané peníze šly na nákup telefonu.

Víme, kolik u nás bude stát nový iPhone. Je to částka 29 990 Kč. Vzhledem k tomu, že průměrná hrubá měsíční mzda v ČR podle Českého statistického úřadu činí 31 851 Kč (čistá mzda je 24 011 Kč), průměrný Čech musí pracovat 26,2 dne, aby ušetřil na nákup nového iPhone, ukazují analytici Picodi, jak k výsledku došli.

Firma vycházela z oficiálně zveřejněných cen iPhone XS ve verzi 64GB a z veřejně dostupných informacích týkajících se průměrné mzdy v těchto zemích za rok 2017 nebo za poslední dostupné období.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 9. 2018 13:30

  Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

  Pokud na neco vydelam za mene nez mesic, tak tezko to bude meritko blahobytu, kdyz si to muze koupit temer kazdy. Je spousta delnasu, kteri si ho koupi, ale rozhodne v blahobytu nezijou, a stejne jim nikdy nevysvetlite, ze by vydelane penize meli dat na neco uzitecnejsiho, respektive, ze vzhledem k pomeru k jejich prijmum je ekonomicky nesmysl kupovat si iPhone.

 • 19. 9. 2018 0:00

  ldx (neregistrovaný) ---.klfree.cz

  K podobnému typu měření vyspělosti ekonomik se taky používá hamburger (ten základní), který tuším u nás furt stojí dvacku, vzhledem ke kupní síle v dané zemi... IPhone je konjukturální produkt, za pár let se budou používat třeba nějaké AI brýle anebo hodinky anebo něco úplně jiného, třeba herní konzole nebo nějaké karbonové jízdní kolo ;)

 • 19. 9. 2018 23:24

  Flegy (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Pokud jsem to dobře pochopil, byla porovnávána hrubá mzda. Ale za hrubou mzdu se dost špatně kupuje. Porovnání mělo být v čisté mzdě.

 • 20. 9. 2018 23:08

  ldx (neregistrovaný) ---.klfree.cz

  V tom případě se do toho zanáší politická kategorie míry zdanění. Jde o to, kolik se toho vyprodukuje na jednotku práce. Jestli si ve Švédsku zvolili vládu, která uvalí třeba 50% zdanění práce, znamená to, že tam vyrobili jen půlku ???
  Já teda myslím že ne.

 • 23. 9. 2018 19:44

  Flegy (neregistrovaný) ---.145.broadband2.iol.cz

  Podle mě by bylo správné zanést pro to srovnání právě ono politikum. Byl by to podle mě mnohem přesnější ukazatel. K čemu je mi nějaká částka na výplatní pásce, když si za ni nekoupím reálně nic. Navíc u nás neplatí ona zmíněná hrubá mzda, ale platí částka o 34% větší, protože tolik ještě doplácí na naší mzdu zaměstnavatel formou odvodu za socialní a zdravotní pojištění, což je onen známý problém hrubé versus superhrubé mzdy.

 • 28. 9. 2018 0:09

  ldx (neregistrovaný) ---.242.forpsi.net

  S tím nesouhlasím. Ty zdaněné peníze taky uvidíte v podobě různých služeb zdravotnictví, doprava zdarma, veřejné knihovny,. dopravní intrastruktura atd. Není důležité jakou serepetičku si koupíte... Problém je spíš v tom, že takto státem nalinkovanou spotřebu a služby nemáte pod kontrolou a nutí vám je, i když je využívat nechcete. Například nemáte auto a proto nepotřebujete nové dálnice nebo naopak jezdíte jen autem a nechcete financovat rychlovlaky....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).