Hlavní navigace

Nový iPhone jako měřítko blahobytu. Vyděláme na něj rychleji než Slováci

18. 9. 2018

Sdílet

Na nový iPhone SX musí Češi dělat v průměru 26 dnů. Nejlépe jsou na tom lidé ve Švýcarsku, kde na to stačí pět dnů, v Lucembursku (7 dnů) a Norsku (7,5 dne). Vyplývá to ze srovnání, které pro 41 zemí světa udělali analytici společnosti Picodi, která nabízí slevy pro nákupy v obchodech.


Autor: Picodi.com

Žebříček zemí

Nejhůře ze srovnávaných zemí jsou na tom Filipíny, kde se na nový iPhone v průměru vydělá za 157 dnů. Čech s průměrným příjmem na nový iPhone musí pracovat o sedm dnů méně než průměrný Slovák. Naopak průměrný Němec má nový iPhone o téměř 16 dnů dříve. Samozřejmě jde o hypotetickou situaci, kdyby všechny vydělané peníze šly na nákup telefonu.

Víme, kolik u nás bude stát nový iPhone. Je to částka 29 990 Kč. Vzhledem k tomu, že průměrná hrubá měsíční mzda v ČR podle Českého statistického úřadu činí 31 851 Kč (čistá mzda je 24 011 Kč), průměrný Čech musí pracovat 26,2 dne, aby ušetřil na nákup nového iPhone, ukazují analytici Picodi, jak k výsledku došli.

Firma vycházela z oficiálně zveřejněných cen iPhone XS ve verzi 64GB a z veřejně dostupných informacích týkajících se průměrné mzdy v těchto zemích za rok 2017 nebo za poslední dostupné období.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 9. 2018 13:30

    Jerry001 (neregistrovaný)

    Pokud na neco vydelam za mene nez mesic, tak tezko to bude meritko blahobytu, kdyz si to muze koupit temer kazdy. Je spousta delnasu, kteri si ho koupi, ale rozhodne v blahobytu nezijou, a stejne jim nikdy nevysvetlite, ze by vydelane penize meli dat na neco uzitecnejsiho, respektive, ze vzhledem k pomeru k jejich prijmum je ekonomicky nesmysl kupovat si iPhone.

  • 19. 9. 2018 0:00

    ldx (neregistrovaný)

    K podobnému typu měření vyspělosti ekonomik se taky používá hamburger (ten základní), který tuším u nás furt stojí dvacku, vzhledem ke kupní síle v dané zemi... IPhone je konjukturální produkt, za pár let se budou používat třeba nějaké AI brýle anebo hodinky anebo něco úplně jiného, třeba herní konzole nebo nějaké karbonové jízdní kolo ;)

  • 19. 9. 2018 23:24

    Flegy (neregistrovaný)

    Pokud jsem to dobře pochopil, byla porovnávána hrubá mzda. Ale za hrubou mzdu se dost špatně kupuje. Porovnání mělo být v čisté mzdě.

  • 20. 9. 2018 23:08

    ldx (neregistrovaný)

    V tom případě se do toho zanáší politická kategorie míry zdanění. Jde o to, kolik se toho vyprodukuje na jednotku práce. Jestli si ve Švédsku zvolili vládu, která uvalí třeba 50% zdanění práce, znamená to, že tam vyrobili jen půlku ???
    Já teda myslím že ne.

  • 23. 9. 2018 19:44

    Flegy (neregistrovaný)

    Podle mě by bylo správné zanést pro to srovnání právě ono politikum. Byl by to podle mě mnohem přesnější ukazatel. K čemu je mi nějaká částka na výplatní pásce, když si za ni nekoupím reálně nic. Navíc u nás neplatí ona zmíněná hrubá mzda, ale platí částka o 34% větší, protože tolik ještě doplácí na naší mzdu zaměstnavatel formou odvodu za socialní a zdravotní pojištění, což je onen známý problém hrubé versus superhrubé mzdy.

  • 28. 9. 2018 0:09

    ldx (neregistrovaný)

    S tím nesouhlasím. Ty zdaněné peníze taky uvidíte v podobě různých služeb zdravotnictví, doprava zdarma, veřejné knihovny,. dopravní intrastruktura atd. Není důležité jakou serepetičku si koupíte... Problém je spíš v tom, že takto státem nalinkovanou spotřebu a služby nemáte pod kontrolou a nutí vám je, i když je využívat nechcete. Například nemáte auto a proto nepotřebujete nové dálnice nebo naopak jezdíte jen autem a nechcete financovat rychlovlaky....

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).