Hlavní navigace

Novela zákona rozšíří pravomoci ČNB

Sdílet

Lenka Kašparová 24. 3. 2020

Vláda 24. března schválila návrh novely zákona o České národní bance. Novela ruší současná omezení daná centrální bance v obchodech na volném trhu. Nyní může ČNB obchodovat jen s financemi s dobou splatností do jednoho roku, a to pouze s bankami, pobočkami zahraničních bank a spořitelními a úvěrními družstvy.

Novela zmíněná omezení ruší. Centrální banka tak bude moci obchodovat s cennými papíry s delší dobou splatnosti, než je jeden rok a dalšími typy společností, jako jsou pojišťovny, penzijní společnosti či další institucionální investoři, kteří vlastní státní dluhopisy. Novela je v souladu s úpravami v jiných zemích, včetně pravidel pro činnost Evropské centrální banky. Očekávaným cílem změny zákona je posílení stability finančního trhu v ČR a zvýšení efektivity měnové politiky ČNB.

Volnější limity obchodů naší centrální banky ještě více upevní silné postavení České republiky na dluhopisových trzích a zároveň jí umožní pružněji reagovat na nepředvídatelné události vyžadující změny v nastavení měnové politiky, říká Alena Schillerová ministryně financí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).