Vláda posvětila novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, která mění souhlas obce – původně povinné podmínky – v případě posuzování nároku na doplatek na bydlení na doporučující stanovisko.
Novelou bojujeme proti obchodu s chudobou, který kvete na českých ubytovnách. Dnes někdo koupí polorozpadlý dům a sestěhuje tam sociálně nejslabší z různých koutů země, zatímco lidé v obci jen bezmocně přihlížejí. Majitelé těchto zařízení si často účtují horentní sumy za bydlení ve zcela nevyhovujících podmínkách s vědomím, že většinu částky za bydlení zaplatí za lidi v hmotné nouzi stát. To je potřeba změnit,
uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která návrh předložila.
MPSV chce novelou motivovat lidi, kteří nyní bydlí na ubytovnách, najít si standardní formu bydlení, třeba i za spolupráce ÚP ČR, obcí a jejich úřadů, neziskových organizací a poskytovatelů sociálních služeb. Ministryně chce také zpřesnit pojem „případ hodný zvláštního zřetele“ a zvýšit tak právní jistotu osob, kterým lze doplatek na bydlení poskytnout fakultativně, tedy právě jen v případě, bude-li jejich situace vyhodnocena jako případ hodný zvláštního zřetele.
Co se v případě schválení novely změní?
- Ruší se ustanovení obsahující podmínku souhlasu obcí poskytnout doplatek na bydlení osobě, která bydlí na ubytovně. Souhlas obce by měl mít nadále jen doporučující charakter pro rozhodnutí o přiznání dávky.
- Při stanovení doplatku na bydlení v ubytovně se nyní vychází maximálně z 90 % státem stanovených nákladů na bydlení, nově by to mělo být nejvíce 80 %.
- ÚP ČR bude pro rozhodnutí o doplatku pro lidi žijící na ubytovně požadovat jako podklad stanovisko obecního úřadu v přenesené působnosti, zda se jedná o situaci případu hodného zvláštního zřetele.
- Do zákona by měla být vložena kritéria, kdy je možné situaci vyhodnotit jako zřetele hodnou (jde hlavně o skutečnost, zda osoba žijící na ubytovně hledá práci, jestli tam má rodinu apod., a zda není v lokalitě, kde má daný člověk středisko zájmu, pro něj dostupné i běžné bydlení).
- ÚP ČR bude vypracovávat s osobou bydlící v ubytovně motivační plán. V něm stanoví postupy a časový harmonogram plnění jednotlivých kritérií a opatření, kterých má být dosaženo tak, aby osoba v dlouhodobém horizontu získala bydlení a byla si ho schopna udržet. Novela počítá se součinností úřadů obcí a Úřadu práce ČR.
Zdroj: MPSV