Facebookem se šíří nová vlna podvodů. Funguje tak, že hackeři tvoří kopie účtů někoho z vašich přátel, požádají vás o přátelství a pak vám z falešného účtu napíší přes Messenger o vaše telefonní číslo. To použijí k vytvoření platební transakce a požádají vás – opět jménem vašeho přítele z Facebooku, abyste mu poslali kód, který vám přišel přes SMS. Pokud tento kód předáte, přijdete o stovky až tisíce korun.
Jak se chránit? To radí expert na sociální sítě Daniel Dočekal ve své zprávě na webu 365 tipů: Na Facebooku si především skryjte seznam přátel. Náhlé žádosti o přátelství velmi pečlivě prověřujte a v žádném případě nedávejte neznámé osobě vaše telefonní číslo.
Zabránit krádeži může i zákaz mobilních plateb (o peníze přijdete na vyúčtování mobilu). Což je jedna za zásadních věcí, kterou byste měli udělat s telefony svých dětí. Mohou se příliš snadno stát obětmi stejného útoku.
Pokud jste mezi těmi, kterým byl falešný účet byl vytvořen, postupujte podle Co dělat, když někdo vytvořil kopii mého profilu a oslovuje moje přátele na Facebooku?. V případě, že už jste přišli o peníze, nahlaste vše na Policii ČR. Pravděpodobnost, že najde pachatele je sice mizivá, ale v minulosti se to ale už několikrát podařilo. Poté se pokuste s doklady o nahlášení řešit reklamaci u vašeho mobilního operátora,
radí Dočekal, podle kterého byste měli kontaktovat svého operátora i proto, aby vám pomohl při blokování mPlateb (např. u Vodefone si můžete tyto platby zablokovat sami Samoobsluze). Méně už podle Dočekala můžete počítat s vrácením peněz. To jedině že by se vám podařilo podvodníky zastavit ještě před tím, než vaše peníze získali. Není ale asi nutné připomínat, že ti v takových situacích jednají velice rychle.