Hlavní navigace

Víte jak postupovat, když jste se rozhodli koupit nemovitost?

Sdílet

Koupě nemovitosti je poměrně velký krok, který jen málokdo učiní bez většího rozmýšlení a kalkulace. Ještě před začátkem hledání vhodné nemovitosti je dobré si jasně stanovit rozpočet. Vhodné je také shrnout všechny náklady, které s nákupem a případným stěhováním budou spojeny a následně shrnout zdroje, které mohou na úhradu nákladů být použity.

Jestliže jste se rozhodli využít služeb realitního makléře, měl by vám správně pomoci stanovit reálnou tržní cenu vaší nemovitosti, jestli se ji chystáte prodat. Dále je potřeba mít jasno v tom, jaký typ nemovitosti hledáte. Zda sídlo, menší domek či byt. A poté v jaké lokalitě. Jestli v rušném středu velkoměsta nebo na klidném předměstí. 

Následně byste měli prozkoumat nabídky na trhu a porovnat dostupné varianty s tím, jaká je vaše představa. I s tím by vám správně měl pomoci rovněž makléř, pokud si jeho služby platíte. Ten by zároveň měl také domlouvat prohlídku a odhalovat skryté vady nemovitostí. Po každé prohlídce si sepište, co se vám na nemovitosti líbilo a co nikoli. Makléř ve spolupráci s vámi vytvoří systém hodnocení, který vám společně s vašimi poznámkami pomůže zúžit výběr a urychlí tak hledání vašeho nového domova, říká Dominik Ženatý, makléř realitní sítě CENTURY 21.

Pro každou vhodnou nemovitost byste pak měli mít k dispozici srovnávací analýzu, která ukáže, jestli je daná nemovitost nabízena za reálnou cenu, nebo je například příliš nadhodnocená.

Prověřte i právní aspekty koupě, jako územní plán, stanovy sdružení vlastníků jednotek bytu a podobně.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).