Hlavní navigace

Nová zelená úsporám podporuje i rozšíření solárních panelů. Získat můžete až 155 00 Kč

Sdílet

Dotační program Nová zelená úsporám nově podporuje i větší solární elektrárny. O příspěvek můžete zažádat také v případě, že už solární elektrárnu máte a chystáte se ji rozšiřovat. Program totiž podporuje instalaci solárních panelů na střechách rodinných domů, ale i zateplování domů.

Od září 2017 můžete získat příspěvek na větší fotovoltaické elektrárny s výkonem přes 4 MWh a akumulací do baterie. Maximální výše příspěvku činí 155 000 Kč. Průměrná návratnost investic je mezi 12 a 15 lety.

Abyste na dotace dosáhli, je potřeba aby panely měly dostatečnou účinnost. Splnit však musíte i další parametry. Minimální pokrytí potřeby tepla na přípravu teplé vody má být 50 % a minimální měrný objem akumulačního zásobníku tepla je 80 litrů. U fotovoltaických systémů je vyžadována minimální míra využití vyrobené elektřiny pro krytí spotřeby domácnosti 70 % z celkově vyrobené elektřiny, vysvětluje Jiří Beranovský ze společnost EkoWATT.

I pokud už solární panel máte a uvažujete o dalším rozšíření, můžete o dotaci požádat. Pro přiznání dotací ale musí být celkově využitelný zisk ze systému v budově o 20 % vyšší oproti předchozímu stavu.

Dotační program Nová zelená úsporám běží od roku 2015 v takzvané kontinuální výzvě. To znamená, že lidé mohou žádosti o dotace podávat průběžně až do konce roku 2021, respektive do vyčerpání finančních prostředků. Program je financovaný z prodeje emisních povolenek a právě výnosy z prodeje rozhodují o tom, kolik peněz bude pro žadatele připraveno.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).