Hlavní navigace

Nezaměstnanost v říjnu znovu klesla na rekordní hranici

Sdílet

Lenka Kašparová 8. 11. 2019

Celková míra nezaměstnanosti v říjnu klesla na 2,6 % a dostala se tak na doposud rekordní úroveň z května a června letošního roku. Oproti září poklesla o 5 tisíc o 0,1 %, tedy z 2,7 % na nynější hodnotu. Je to dáno tím, že volných pracovních míst sice ubylo, podle odhadů by za poslední dva měsíce mohlo jít až o 13 tisíc volných pozic, podniky ale zatím masově nepropouštějí.

Nezaměstnaných je teprve podruhé v historii méně než 200 tisíc. K říjnovému snížení počtu nezaměstnaných došlo výhradně vlivem sezónního vývoje. Z měsíců druhé poloviny roku zaznamenává říjen vždy nejlepší vývoj nezaměstnanosti, říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom, UniCredit Bank.

Z čísel je tedy patrné, že další pokles nezaměstnanosti není pravděpodobný. Řadu volných míst se podařilo obsadit zahraničními pracovníky. Řada firem navíc investuje do nových na pracovní sílu méně náročných technologií.

Na konci roku se tak nezaměstnanost vrátí ke třem procentům. Rizikem dál zůstává poptávka v zahraničí, která by mohla firmy přimět k omezování zaměstnanosti na přelomu roku. Prozatím však nepředpokládáme, že by tento vliv byl nějak významný, dovává Petr Dufek, hlavní analytik ČSOB.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).