Hlavní navigace

Nezaměstnanost v listopadu lehce vzrostla, můžou za to muži

Sdílet

Jiří Hovorka 8. 12. 2010

Nezaměstnanost v listopadu vzrostla podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí o jednu desetinu procenta oproti říjnu a dosáhla tak úrovně 8,6 %. Počet uchazečů o zaměstnání se v listopadu 2010 meziměsíčně zvýšil o 11,5 tisíce na 506,6 tisíc, v listopadu 2009 byl vyšší, činil 508,9 tisíc.

O práci v listopadu přicházeli hlavně muži, nezaměstnanost u nich stoupla o 0,2 procentního bodu na 7,4 %, ženy zůstaly na říjnové hodnotě 10,1 %. Nejvyšší nezaměstnanost je v Ústeckém kraji (13 %) a v Moravskoslezském kraji (11,3 %), Praha zůstává lehce pod hranicí 4 %.

V listopadu nezaměstnanost díky sezónnosti v průměru obvykle poklesla asi o 0,1 procenta, proto letošní nárůst je dvojnásobný po sezónním očištění. Sezónně očištěná nezaměstnanost rostla již v říjnu o 2 desetinky po stagnaci v září a srpnu. Poslední 4 měsíce ukazují jasně, že se vývoj na trhu práce otočil a nezaměstnanost může během zimy růst i nad sezónnost. Podruhé v řadě klesl počet volných pracovních míst (32,3 tis.), výrazně nadprůměrná je opět registrace nových uchazečů o práci (66,6 tis.), komentuje aktuální data hlavní analytik společnosti Atlantik Petr Sklenář.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).