Hlavní navigace

Nezaměstnanost v ČR je s přehledem nejlepší z celé EU

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 5. 2017

Nezaměstnanost v dubnu opět klesla. K 30. 4. 2017 evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR) celkem  327 199 uchazečů o zaměstnání, což je o 28 913 méně než v březnu a o 87 761 méně než  před rokem. Podíl nezaměstnaných osob se snížil na 4,4 % (březen 2017 – 4,8 %, duben 2016 -  5,7 %) a meziměsíčně i meziročně je také vyšší počet volných pracovních míst. Informace vyplývají ze zprávy ÚP ČR.

V mezinárodním srovnání měla ČR podle EUROSTATU (za březen 2017) nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU (sezónně očištěná míra nezaměstnanosti ČR 3,2 %, EU28 8 %). Počet uchazečů o zaměstnání meziročně klesl v dubnu o téměř 88 tis. osob. Řada regionů se v tomto ohledu dostala na historická minima. Česká ekonomika je stále v dobré kondici a na vývoji se příznivě podepisují jak průmyslová výroba, tak i jarní sezónní práce, které už jsou v plném proudu, vysvětlila generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková, která v této souvislosti zmínila hlavně oblasti jako je stavebnictví, gastronomie a cestovní ruch, dále zemědělství, zahradnictví lesnictví, lázeňství či těžba. Některé sezónní práce, především ve službách v turistickém ruchu, se podle ní letos kvůli dlouhé lyžařské sezóně v některých horských regionech dokonce vůbec nezastavily.

Dobrému výsledku přispívá i fakt, že v dubnu už naplno běžely také veřejně prospěšné práce, v jejichž rámci probíhají jarní úklidy veřejných prostranství a že roste poptávka po sezónních pracovnících na krátkodobé pracovní poměry. (Zaměstnavatelé hledají např. pomocníky v oblasti těžby, stavebnictví, výrobě, v dopravě, zemědělství a lesnictví, uklízeče, řemeslníky a kvalifikované pracovníky ve stavební výrobě, obsluhu pojízdných zařízení, slévače, svářeče, montážní dělníky nebo pomocníky do kuchyně. Zájem je i o kuchaře, číšníky, servírky, uklízeče, pomocníky v zahradnictví a ve stavebnictví, sběrače jahod nebo dělníky v lesních školkách či v lese.)

V následujících měsících by tak mohla nezaměstnanost ještě dále klesat, odhaduje Sadílková.

Zaměstnavatelé měli v dubnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, uklízeče, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře, montážní dělníky, pracovníky ostrahy bezpečnostních agentur, svářeče, řezače plamenem a páječe nebo nástrojáře. Podle Sadílkové je tradičně velká poptávka po technických profesích napříč všemi obory, protože zde se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance.

V evidenci ÚP ČR naopak nejčastěji klienti s nízkou kvalifikací pracující na pozici pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, pracovníků v ostraze, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, zedníků, kamnářů, dlaždičů, montérů suchých staveb, pomocných manipulačních dělníků nebo pracovníků v gastronomii.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).