Hlavní navigace

Nezaměstnanost v červenci vzrostla jen mírně

5. 8. 2020

Sdílet

Ke konci měsíce července evidoval Úřad práce ČR celkem 279 673 uchazečů o zaměstnání. Což je o 10 036 více než na konci letošního června a o 74 553 osob více než před rokem. Jde tak o nejvyšší hodnotu nezaměstnanosti od února 2018, kdy bylo v evidenci úřadu práce 280 899 lidí. V mezinárodním srovnání dosáhla Česká republika podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za červen 2020) nejnižší míry nezaměstnanosti v celé EU. Podíl nezaměstnaných během července 2020 vzrostl na 3,8 %. Minulý měsíc v červenu 2020 nezaměstnanost dosáhla hodnoty 3,7 %, (v červenci 2019 to bylo 2,7 %). Meziměsíčně tedy stoupla jen o desetinu procenta. Měsíční nárůst nezaměstnanosti byl tentokrát zaznamenán v 66 okresech, v 11 okresech nezaměstnanost poklesla.

Růst nezaměstnanosti tedy není nijak dramatický, o čemž svědčí také počet volných pracovních míst, který v červenci zaměstnavatelé nabízeli prostřednictvím Úřadu práce ČR. Celkem šlo o 334 283 míst. Na jedno volné pracovní místo tak v červenci připadalo 0,8 uchazeče. Z celkového počtu pracovních příležitostí bylo 11 671 na dohodu mimo pracovní poměr, tj. na DPP nebo DPČ. Pouze 75 944 evidovaných volných míst bylo tzv. bez příznaku pro cizince. U dalších 258 339 pozic, tedy u 77 %, pak zaměstnavatelé uvedli, že by na ně chtěli přijmout také zaměstnance ze zahraničí.

Na jedno volné pracovní místo v červenci připadalo 0,8 uchazeče.
Autor: Lenka Kašparová

Na jedno volné pracovní místo v červenci připadalo 0,8 uchazeče.

Podíl nezaměstnaných byl zveřejněn už také k 3. srpnu, kdy jeho úroveň stoupla o další desetinu na 3,9 %. Z dosavadních šetření vyplývá, že statistika je vždy nejvyšší na začátku měsíce a poté má tendenci klesat. Podobný vývoj tak očekáváme i v srpnu. V následujících měsících se nezaměstnanost bude podle naší prognózy dále postupně zvyšovat, komentuje aktuální stav nezaměstnanosti Jana Steckerová, ekonomka Komerční banky. Podle Steckerové se drží nezaměstnanost na nízkých úrovních mimo jiné i díky vládnímu programu Antivirus. Ten by měl sice v srpnu skončit, s velkou pravděpodobností ale bude prodloužen. Svého vrcholu pak prý nezaměstnanost dosáhne až začátkem příštího roku, a to na úroveň atakující 5 a 6 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).