Hlavní navigace

Nezaměstnanost se v září snížila. Kde se situace zlepšuje nejvíce?

Sdílet

Gabriela Hájková 8. 10. 2014

Počet uchazečů o práci se snižuje. Ke konci září Úřad práce ČR (ÚP ČR) evidoval 529 098 uchazečů o zaměstnání, což je o 6127 méně než v srpnu a o 27 960 méně než v září 2013. Podíl nezaměstnanosti klesl meziměsíčně o 0,1 % na 7,3 %. Meziročně je nezaměstnanost o 0,3 % nižší. Vyplývá to z údajů zveřejněných Úřadem práce ČR.

Nezaměstnanost v ČR k 30. 9. 2014 7,30%
Počet uchazečů o zaměstnání 529 098
Počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání 512 606
Míra nezam. podle EUROSTAT (srpen 2014) 6,60%
Počet volných pracovních míst 56 556

Zdroj: ÚP ČR

Největší pokles nezaměstnanosti hlásí Pardubice a Prachatice, dále Pelhřimov, České Budějovice, Havlíčkův Brod a Písek (vše přes 3 %). Naopak největší nárůst nezaměstnaných evidují v Opavě, dále v Sokolově, Břeclavi, Mělníku a Chomutově.

Skončily dovolené a firmy opět rozjely naplno výrobu. Zároveň situaci ještě stále ovlivňují sezónní práce např. v gastronomii, hotelnictví, zemědělství, stavebnictví, povrchových lomech, lesnictví či turismu. Na vývoji se podepsal i příchod absolventů do evidence ÚP ČR, který obvykle v tomto měsíci kulminuje. Ve srovnání s předchozími roky, ale nejsou počty bývalých studentů tak vysoké, komentuje vývoj na trhu práce zpráva ÚP ČR. 

V nadcházejícím měsíci by mohla nezaměstnanost stagnovat nebo, s postupným utlumováním sezónních prací a ukončováním pracovních poměrů na dobu určitou, mírně vzrůst. S největší pravděpodobností se ale nedostane na loňské hodnoty, myslí si generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková

Nejnižší nezaměstnanost je v okresech Praha-východ (3,4 %), Prachatice (4,1 %), Pelhřimov (4,2 %), Benešov (4,3 %), Mladá Boleslav (4,4 %), Rychnov nad Kněžnou, Praha-západ a Rokycany (shodně 4,5 %). Nejvyšší naopak v okresech Most (12,8 %), Ústí nad Labem (12,5 %), Bruntál (12,4 %), Karviná (12,2 %), Ostrava-město (11,2 %), Chomutov (11,1 %) a Sokolov (9,9 %).

Zpráva je to ještě pozitivnější v tom, že září bývá standardně měsíc, kdy nezaměstnanost mírně roste. Bývá to tím, že po prázdninách se na Úřady práce hlásí zbytek absolventů. Letos se trend ale otočil a nezaměstnanost naopak klesla, hodnotí situaci analytik Home Credit Michal Kozub s tím, že zlepšení na trhu práce je nejlépe vidět na poměru uchazečů a volných pracovních míst.

Nyní je poměř 9,4 uchazečů na jedno volné místo. V lednu tohoto roku to ale bylo 17,3 uchazečů na jedno místo. Ukazuje se tak zlepšení v ekonomice, kdy firmy opět nabírají zaměstnance, uvedl Kozub. Zároveň ale dodal, že dlouhodobé problémy českého trhu práce se nemění. Jedním z nich je podle něj nízká mobilita lidí za prací nebo problémy ve struktuře uchazečů o práci a nabídce práce. Mnohdy se podle analytika nabídka s poptávkou vůbec nepotkávají. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 10. 2014 11:41

    kvakak (neregistrovaný) ---.106.broadband4.iol.cz

    Společnost musí vést postupně k nezaměstnanosti. Je to náš cíl. Práci budou dělat stroje za nás a my bychom si měli jenom užívat. Někteří lidé se bojí, že ztratí práci, když je nahradí stroje. Ale musíme si uvědomit, že jednoho dne, ti majitelé těch továren budou muset ty peníze přerozdělit mezi zbytek obyvatel, aby ho neupálili.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).