Hlavní navigace

Nezaměstnanost se v září snížila. Kde se situace zlepšuje nejvíce?

Gabriela Hájková

Počet uchazečů o práci se snižuje. Ke konci září Úřad práce ČR (ÚP ČR) evidoval 529 098 uchazečů o zaměstnání, což je o 6127 méně než v srpnu a o 27 960 méně než v září 2013. Podíl nezaměstnanosti klesl meziměsíčně o 0,1 % na 7,3 %. Meziročně je nezaměstnanost o 0,3 % nižší. Vyplývá to z údajů zveřejněných Úřadem práce ČR.

Nezaměstnanost v ČR k 30. 9. 2014 7,30%
Počet uchazečů o zaměstnání 529 098
Počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání 512 606
Míra nezam. podle EUROSTAT (srpen 2014) 6,60%
Počet volných pracovních míst 56 556

Zdroj: ÚP ČR

Největší pokles nezaměstnanosti hlásí Pardubice a Prachatice, dále Pelhřimov, České Budějovice, Havlíčkův Brod a Písek (vše přes 3 %). Naopak největší nárůst nezaměstnaných evidují v Opavě, dále v Sokolově, Břeclavi, Mělníku a Chomutově.

Skončily dovolené a firmy opět rozjely naplno výrobu. Zároveň situaci ještě stále ovlivňují sezónní práce např. v gastronomii, hotelnictví, zemědělství, stavebnictví, povrchových lomech, lesnictví či turismu. Na vývoji se podepsal i příchod absolventů do evidence ÚP ČR, který obvykle v tomto měsíci kulminuje. Ve srovnání s předchozími roky, ale nejsou počty bývalých studentů tak vysoké, komentuje vývoj na trhu práce zpráva ÚP ČR. 

V nadcházejícím měsíci by mohla nezaměstnanost stagnovat nebo, s postupným utlumováním sezónních prací a ukončováním pracovních poměrů na dobu určitou, mírně vzrůst. S největší pravděpodobností se ale nedostane na loňské hodnoty, myslí si generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková

Nejnižší nezaměstnanost je v okresech Praha-východ (3,4 %), Prachatice (4,1 %), Pelhřimov (4,2 %), Benešov (4,3 %), Mladá Boleslav (4,4 %), Rychnov nad Kněžnou, Praha-západ a Rokycany (shodně 4,5 %). Nejvyšší naopak v okresech Most (12,8 %), Ústí nad Labem (12,5 %), Bruntál (12,4 %), Karviná (12,2 %), Ostrava-město (11,2 %), Chomutov (11,1 %) a Sokolov (9,9 %).

Zpráva je to ještě pozitivnější v tom, že září bývá standardně měsíc, kdy nezaměstnanost mírně roste. Bývá to tím, že po prázdninách se na Úřady práce hlásí zbytek absolventů. Letos se trend ale otočil a nezaměstnanost naopak klesla, hodnotí situaci analytik Home Credit Michal Kozub s tím, že zlepšení na trhu práce je nejlépe vidět na poměru uchazečů a volných pracovních míst.

Nyní je poměř 9,4 uchazečů na jedno volné místo. V lednu tohoto roku to ale bylo 17,3 uchazečů na jedno místo. Ukazuje se tak zlepšení v ekonomice, kdy firmy opět nabírají zaměstnance, uvedl Kozub. Zároveň ale dodal, že dlouhodobé problémy českého trhu práce se nemění. Jedním z nich je podle něj nízká mobilita lidí za prací nebo problémy ve struktuře uchazečů o práci a nabídce práce. Mnohdy se podle analytika nabídka s poptávkou vůbec nepotkávají. 

Našli jste v článku chybu?