V červenci zůstala nezaměstnanost na 7,4 %. K poslednímu dni tohoto měsíce Úřad práce ČR evidoval 541 364 uchazečů o práci. Je to o 4185 více lidí než předchozí měsíc a o 9732 méně než ve stejném období vloni. Podíl nezaměstnaných však zůstal stejný, jako v červnu. Naopak došlo k nárůstu volných pracovních míst – meziměsíčně o 1600 míst, meziročně pak o 10 904 míst.Vyplývá to ze statistik Úřadu práce ČR.
Pokles nezaměstnanosti oproti červnu zaznamenalo 20 regionů. Nejlepší výsledky hlásí Písek, Jeseník, Český Krumlov a Jindřichův Hradec. Největší nárůst nezaměstnaných evidují naopak v okresech Plzeň – server, Plzeň – město, v Jihlavě a Náchodě.
Ve srovnání s minulým rokem se situace na trhu práce stabilizovala. I nadále ji ovlivňují probíhající sezónní práce v zemědělství, stavebnictví, hotelnictví, gastronomii nebo lázeňství a oživování české ekonomiky. V příštích měsících by mohla nezaměstnanost s příchodem absolventů na ÚP ČR nebo s postupným utlumováním sezónních prací stagnovat, maximálně mírně vzrůst. Pokud ale k nárůstu dojde, nepředpokládáme, že bychom se dostali na loňské hodnoty,
uvedla Marie Bíková, generální ředitelka Úřadu práce ČR.
Zaměstnavatelé měli v červenci podle statistik ÚP největší zájem o manipulační dělníky a dělníky na stavbách, pracovníky v gastronomii, ve službách a prodeji, skladníky, švadleny, učitele, obchodní zástupce, svářeče, strážné, ostrahu objektů, operátory call center, uklízeče nebo řidiče nákladních automobilů a autobusů. Tradičně je velká poptávka také po technických profesích napříč všemi obory (např. obráběč kovů, zámečník, svářeč a řezač plamenem, seřizovač, montážní dělník a obsluha CNC či důlních strojů).
Pro lepší představu si rozklikněte i infografiku ÚP ČR.