Hlavní navigace

Nezaměstnanost mírně klesla. Ceny ale začínají šplhat vzhůru

Sdílet

Nezaměstnanost se v červnu mírně snížila na hranici 7,3 %. V současnosti to znamená 540 tisíc lidí bez práce a 44 tisíc volných pracovních míst (kterých je nejvíce zhruba od května 2009). Ačkoli by mírný pokles nezaměstnanosti mohl kvůli sezónním vlivům ještě pokračovat, během prázdnin a v září se očekává tradiční vlna čerstvých absolventů středních a vysokých škol.

Oproti klesající nezaměstnanosti stojí naopak rostoucí inflace, která se zvýšila v červnu z 1,3 na 1,6 %. Přestože jde o růst, ve výsledku to není výrazně negativní hodnota. Aktuální hodnota inflace je stále velmi mírná a tento mírný nárůst na tom nic nemění. Pro spotřebitele působí inflace jako ideální, protože ceny nerostou až tak rychle a výrazně. Přesto, problémy se schovávají v tom, v jakých oblastech ceny rostou, a to částečně určuje i spotřebu domácností, okomentoval vývoj růstu cen Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit. 

Dlouhodobě se podle statistik zvyšují ceny potravin a kvůli špatnému počasí a očekávané slabší sklizni se nedá žádná změna trendu očekávat. Právě potraviny, které tvoří převážnou část spotřebitelského nákupního koše, také nejvíce ovlivňují chuť spotřebitelů utrácet. 

Na rozdíl od potravin naopak zlevňuje oblečení, obuv, doprava a bytové vybavení. V dopravě ale pokles cen pravděpodobně přestane platit, protože ceny pohonných hmot jsou již velmi blízko svým loňským hodnotám a v letošním roce mohou naopak jít nahoru, dodal Kozub.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).