Hlavní navigace

Nezaměstnanost klesá, výhled je pozitivní

Sdílet

Arsen Lazarevič 3. 2. 2015

V ekonomice se dařilo lépe zaměstnávat lidi, konci roku jich pracovalo téměř o 60 000 více. Ve skupině obyvatel 15–64 dokonce zaměstnanost rostla o 1,5 %.

Ukazuje se tak, že jsou mnohem lépe obsazovaná volná pracovní místa, ale také to, že nová pracovní místa vznikají. V rostoucí ekonomice je větší poptávka po pracovní síle. Dřívější krize nutila firmy brzdit, nenajímat a tím šetřit na mzdových nákladech. Nyní, kdy roste počet zakázek, firmy potřebují více zaměstnanců, aby naplnily své kapacity. Proto roste i poptávka po pracovnících, uvádí Michal Kozub, analytik Home Credit s tím, že se daří lépe zapojovat lidi, kteří dříve ztratili práci.

Míra nezaměstnanosti je 5,7 %, respektive 5,8 % ve skupině obyvatel 15–64 let. Je to o jeden procentní bod lepší výsledek než před rokem. To jasně ukazuje, že situace se zlepšuje. Přesto nejde o dokonalou situaci. První z problémů je dlouhodobá nezaměstnanost, která stále přetrvává. Mnozí uchazeči o práci dlouhodobě nemohou najít zaměstnání, a to několik měsíců až let. S rostoucím počtem měsíců bez stabilní práce přitom jejich šance na nalezení nového zaměstnání dále klesá, uvedl také Kozub podle kterého je problém s velkou nerovnováhou mezi poptávanými profesemi a kvalifikací uchazečů o práci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).