Hlavní navigace

Státní rozpočet byl v lednu v přebytku, důvod k radosti to ale není

Sdílet

Státní rozpočet v lednu vykázal přebytek ve výši 28,6 mld Kč. Na první pohled by se to mohlo zdát jako dobrá zpráva. Podle analytiků to ale žádná sláva není.

Daňové příjmy se proti loňskému lednu smrskly o 21 %. Hlavním důvodem k tomuto snížení s dvoutřetinovou vahou byla regulace předzásobení tabákovými kolky a v tomto případě je důvodné čekat, že celoroční výběry budou naopak vyšší než loni. V nečekaném propadu se ale v lednu ocitl výběr DPH, a to přes solidní předvánoční tržby obchodníků a rozjetou ekonomiku, okomentoval strukturu Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank. 

Podle něj za špatný výběr DPH nemůže být aplikace 10% sazby, protože ta ho negativně ovlivní teprve v dalších měsících. 

Žádné příjemné překvapení, které by aspoň částečně mohlo výpadek výše jmenovaných položek kompenzovat, nepřinesl ani výběr ostatních daní. Celkové zhoršení rozpočtu proti loňsku bylo utlumeno nižšími lednovými výdaji vlády. Lednová čísla nebývají příliš dobrým vodítkem pro vývoj státního rozpočtu po zbytek roku. Aby se ale zmírnilo riziko odchylky státních financí od celoročního plánu, musely by další měsíce přinést mnohem lepší čísla, řekl Sobíšek s tím, že řada nových opatření současné vlády (např. zvýšení platů ve veřejném sektoru) se do bilance státního rozpočtu začne teprve negativně promítat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).