Hlavní navigace

NEY spořitelní družstvo ovládla Banka CREDITAS. NEY tak bude její dceřinou společností

10. 7. 2024

Sdílet

Banka Autor: Depositphotos

Bývalá družstevní záložna koupila více jak polovinu družstevní záložny. Tak by šlo velmi zjednodušeně napsat o transakci, kterou už schválil regulátor trhu, tedy ČNB.

Sedm členů NEY spořitelního družstva, kteří vlastní největší družstevní podíly v souhrnném objemu s více než 50 %, je prodalo Bance CREDITAS. Transakci již schválila i Česká národní banka. NEY spořitelní družstvo tak bude nově fungovat jako dceřiná společnost Banky CREDITAS. Podmínky a ceny transakce banka nezveřejnila.

Banka CREDITAS má ambice neustále růst, před dvěma lety do svého portfolia zařadila Max banku, letos se rozrosteme o spořitelní družstvo NEY. Koupě NEY je plně v souladu s naší strategií. Obchodní modely Banky CREDITAS i NEY spořitelního družstva se vhodně doplňují a může tak dojít k dalšímu rozvoji služeb pro klienty, říká předseda představenstva Banky CREDITAS Vladimír Hořejší.

Banka CREDITAS patří mezi středně velké banky, aktuálně má přes 200 000 klientů, bilanční sumu přes 130 miliard korun a vloni si připsala čistý zisk více než 1,1 miliardy korun.

Spořitelní družstvo NEY je tradiční finanční institucí, která letos slaví 24 let na trhu a ke konci rok 2023 mělo přes  přes 3715 členů. Zaměřuje se na klienty z řad občanů, živnostníků i firem. Jeho hlavními produkty jsou firemní úvěry pro malé a střední podnikatele a termínované vklady pro soukromé i firemní klienty.

Kapitál NEY překročil půl miliardy Kč, zisk za rok 2023 přesáhl 34 milionů Kč, bilanční suma je přes tři miliardy korun.

Spojení s Bankou CREDITAS je pro NEY spořitelní družstvo potvrzením správně nastavené dlouhodobé strategie postavené na úzké spolupráci s klienty. Výsledky, které jsme za poslední tři roky dosáhli, jsou toho důkazem. Věříme, že ve spolupráci se skupinou CREDITAS je před námi prostor pro další růst na poli financování malých a středních podniků, uvedl předseda spořitelního družstva NEY Lukáš Hartl.

Jak šel čas

Záložna CREDITAS vznikla ze spořitelního družstva 1. Třebíčská záložna, které bylo založeno v roce 1996. V roce 2004 byla přejmenována na 1. TZ, družstevní záložnum. Na začátku roku 2010 byla potom zejména kvůli plánované expanzi přejmenována na Záložnu CREDITAS.

Od 1. ledna 2017 se Záložna CREDITAS stala Bankou CREDITAS. Podrobmě jsme to popisovali ve článku Nová banka chce mít nejlepší spořicí účet s garancí a bez pásem.

V říjnu 2022 Banka CREDITAS koupila Expobank a přejmenovala ji na Max banku.

NEY spořitelní družstvo začínalo 14. 12. 1999 jako Spořitelní a úvěrní družstvo Royal Savings and Loans, poté dva se dva roky jmenovalo ROYAL CAPITAL družstevní záložna. Od 3. 11. 2011 začalo používat název ANO spořitelní družstvo.

V souvislosti se stejnojmennou politickou stranou se kampelička přejmenovala na NEY spořitelní družstvo, aby ji lidé nespojovali s politikou.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti osobních financí. Specializuje se na finanční produkty, spotřebitelská témata a osobní silniční dopravu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).