Netankujte u hlavních tahů. Může to být i o 9 Kč na litr dražší

28. 4. 2017

Sdílet

Chcete-li ušetřit na pohonných hmotách, snažte se vyhnout tankování u dálnic a hlavních silničních tahů. Ceny jsou zde obecně výrazně vyšší než na ostatních místech. V současnosti si připlatíte až 5 Kč na litr a to ještě není maximum, o které se ceny mohou lišit. Koncem roku 2015 jsme zažili i okamžiky, kdy ceny u čerpacích stanic u dálnice D1 byly až o 9 Kč/l vyšší než ve zbytku republiky. V současnosti u D1 natankujete naftu za 34,90 Kč/l, zatímco například v Královehradeckém kraji řidiči běžně tankují za 29,90 Kč/l, uvedl Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon.

Podle Ivana Indráčka z Unie nezávislých petrolejářů ČR je to přirozený jev: Je to podobné jako s jakýmkoli jiným zbožím: na exponovaných místech se prodává obvykle za vyšší ceny, uvedl s tím, že lze pozorovat různou cenovou úroveň v závislosti na vytíženosti dopravní tepny. To potvrzuje i Petr Rafaj, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS), který tento jev šetřil, ale neshledal vážné nedostatky či aspekty projevů protisoutěžního chování pumpařů: U cen pohonných hmot lze vidět korelaci výše ceny paliva a hustoty provozu na konkrétní komunikaci. Tomuto tvrzení by odpovídala i naše zjištění, kdy různé dálniční a rychlostní komunikace jsou ‚různě drahé.

Kromě ceny za „exkluzivitu místa“ jsou podle Indráčka důvodem také vyšší náklady. Postavit dálniční pumpu často znamená postavit dlouhou elektrickou přípojku nebo rozsáhlé parkovací plochy a podobně. To jsou investice, které samy o sobě nevydělávají, ale nějak musejí být uhrazeny, uvedl a dodal, že dálniční čerpací stanice vyžadují i vyšší počet zaměstnanců, vyšší náklady na údržbu a podobné záležitosti spojené s obvyklým nonstop provozem.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).