Hlavní navigace

Nesouhlasíte s rozhodnutím o svém důchodu? Podejte námitku

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 3. 2013

Nesouhlasíte-li s rozhodnutím České správy sociálního zabezpečení o svém důchodu, můžete se proti němu odvolat písemným podáním námitek. Učinit tak musíte i pokud byste se rozhodli se o svůj důchod soudit, protože právě námitkové řízení ke nutným předpokladem pro podání žaloby.

Ve své námitce byste měli uvést, v čem spatřujete nesprávnost rozhodnutí a zároveň také doložit své tvrzený vhodnými dokumenty, které bude ČSSZ v rámci námitkového řízení ověřovat. Nesouhlas s výsledkem posouzení zdravotního stavu mohou lidé vyjádřit podáním námitek až poté, co obdrží rozhodnutí o invalidním důchodu, které se vydává na podkladě lékařského posudku. I zde uvedou důvody, proč považují posouzení zdravotního stavu za nesprávné, a dodají potřebné doklady, uvedla mluvčí ČSSZ Jana Buraňová s tím, že námitky lze podat do 30 dnů od obdržení rozhodnutí přímo na adresu ústředí ČSSZ nebo prostřednictvím okresní správy sociálního zabezpečení. 

Zároveň ale také varuje, že v řízení o námitkách může být rozhodnutí změněno i v neprospěch toho, kdo námitky podal. Jsou-li lidé nespokojeni se závěrem řízení, mohou proti rozhodnutí o námitkách podat žalobu, a to u příslušného krajského soudu do dvou měsíců ode dne doručení rozhodnutí o námitkách, dodala Buraňová. 

O vaší námitce musí ČSSZ rozhodnout do 30 dnů (u složitých případů nebo závisí-li rozhodnutí o námitkách na posouzení zdravotního stavu, pak do 60 dnů) ode dne, kdy byla orgánu sociálního zabezpečení doručena. V případě, že se došetřují rozhodné skutečnosti např. u zaměstnavatelů, úřadů, cizozemských nositelů pojištění apod., lhůta pro vydání rozhodnutí o námitkách se prodlužuje o tuto dobu, uvádí zpráva ČSSZ.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).