Hlavní navigace

Nemovitosti jsou v Česku asi o desetinu předražené, říká guvernér ČNB

Sdílet

Jiří Hovorka 10. 1. 2018

Ceny nemovitostí jsou v Česku zhruba o destinu nadhodnoceny. Nejvíce se to týká Prahy a několika dalších velkých měst. V rozhovoru s časopisem Ekonom to řekl guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Podle indikátorů, které používáme, vidíme jisté nadhodnocení nemovitostí. A to zejména ve vztahu k příjmům. Ale není to nic dramatického, podle jedné z metod měření se to pohybuje kolem deseti procent nad odpovídající tržní hodnotou, řekl Rusnok.

Výrazné bubliny na realitním trhu se ale neobává. Určitý typ nerovnováhy se nám tady vytváří, a je to spíš potenciální riziko než něco, co by nutně muselo ze dne na den způsobit větší problém, dokonce s makroekonomickým dosahem, pokračuje, guvernér.

Dodává, že jde o klíčovou oblast pro zachování finanční stability, což je primární zájem ČNB. Tím zároveň vysvětluje i zásahy ČNB do hypotečního trhu, kdy centrální banka dala doporučení k hypotékám. Banky tak nemají například půjčovat hypotéky, kde výše úvěru přesahuje 90 procent hodnoty nemovitosti. 

A tato opatření už se podle Rusnoka v praxi projevují. Situaci pozorujeme dlouhodobě. Do jisté míry se někdy v roce 2016 vyhrotila. Ve druhé polovině roku 2017 vidíme zklidňování. Minimálně z hlediska produkce hypotečních bank, říká.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).