Rostoucí ceny nemovitostí jsou podle České národní banky velkým rizikem pro domácí ekonomiku. Pokračující silný růst cen podle ní zhoršil dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. To ČNB odhaduje v průměru na 17 %, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů až na 25 %.
Pokles ekonomické aktivity a pozvolna se zhoršující situace na trhu práce se prozatím nepromítly do vývoje na hypotečním trhu. ČNB proto pravidla pro hypotéky nechala při starém. Stále tedy platí, že banky mohou posktovat úvěry na bydlení do 90 % hodnoty nemovitosti.
Objem skutečně nových úvěrů na bydlení i hypotečních úvěrů byl v prvních devíti měsících letošního roku rekordní. ČNB nicméně očekává, že dopady epidemie koronaviru se postupně projeví a dynamika úvěrů na bydlení oslabí, podobně jako růst cen nemovitostí.
Banky při poskytování hypoték převážně dodržují doporučené limity hypotečních ukazatelů nebo respektují indikaci ČNB pro jejich vysoce rizikové úrovně. Bankovní rada se proto rozhodla ponechat limit pro hypoteční ukazatel LTV ve výši 90 % při možnosti uplatnit 5% objemovou výjimku.
Pravidla pro hypotéky se zatím nepřísnila
V tuto chvíli tak nepovažuje za nezbytné stanovovat limity dalších dvou hypotečních ukazatelů DTI (výše hypotéky vyjádřená v násobku čistého ročního příjmu) a DSTI (podíl splátky dluhu na měsíčním čistém příjmu domácnosti) či zpřísňovat jiné parametry stávajícího doporučení k řízení rizik při poskytování hypoték.
Někteří hráči na hypotečním trhu podle ČNB nicméně šli do většího než doporučeného rizika, zejména ve druhém čtvrtletí letošního roku. Na tyto poskytovatele chce ČNB nyní zaměřit svou pozornost a ověřit, jestli mají vytvořené dostatečné rezervy pro krytí zvýšeného rizika.
Bohužel jsme svědky toho, že se opět roztáčí spirála mezi dluhovým financováním nemovitostí a očekáváním růstu jejich cen. Předpokládáme však, že se poskytovatelé hypotečních úvěrů budou i s ohledem na nepříznivý a vysoce nejistý ekonomický vývoj chovat nadále převážně obezřetně,
řekl ředitel sekce finanční stability ČNB Jan Frait.
Banky jsou v dobré kondici
Finanční sektor v Česku si podle centrální banky i v průběhu pandemie koronaviru udržel vysokou odolnost vůči nepříznivým šokům i díky stabilizačním a podpůrným programům vlády, které dodaly reálné ekonomice likviditu a zabránily překotné vlně úvěrových selhání. Kapitálová pozice domácího bankovního sektoru zůstává robustní.
Potvrzují se naše očekávání ohledně vysoké odolnosti tuzemského finančního sektoru vůči dopadům koronavirové krize. Náš bankovní sektor je díky polštářům a rezervám, vytvořeným v dobrých časech, nadále schopen poskytovat úvěry firmám i domácnostem,
uvedl guvernér České národní banky Jiří Rusnok.
Tuzemské banky se podle něj nejenže nestaly zdrojem dodatečných ekonomických problémů, ale jsou naopak součástí jejich řešení. I když se ztráty z úvěrů ještě projeví, finanční stabilita této země jimi nebude ohrožena. Podmínkou je však udržení vysoce obezřetného přístupu bank, a to i v oblasti výplaty dividend,
dodal Rusnok.
Bankovní rada vzhledem k aktuální kondici bank rozhodla o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy bank na úrovni 0,5 %. V případě naplňování výrazně nepříznivějšího scénáře je ČNB připravena tuto rezervu plně uvolnit. Naopak v případě odeznívání rizik spojených s epidemií, oživování ekonomické aktivity a pokračujícího jen omezeného naplňování rizik bude žádoucí sazbu rezervy opět postupně zvyšovat,
doplnila mluvčí ČNB Markéta Fišerová.