Hlavní navigace

Německá Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien začala poskytovat tuzemské korunové platby

Sdílet

Platby v korunách přímo v České republice. Zatím co pro banky působící v Česku je to standard, zahraniční banky, které nepoužívají tuzemský clearingový systém CERTIS od České národní banky, korunové platby zasílají jako zahraniční platbu se všemi nevýhodami. Až na jednu výjimku.

Od 1. ledna 2020 české tuzemské korunové platby spustila Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien. V Česku sídlo nemá, jde o regionální banku s působností v okrese Görlitz. Díky jejímu působení na česko-německo-polském trojzemí však nabízí svým klientům český servis ke svým standardním jinak německym produktům.

Od 1. 1. 2020 jsme si pro naše klienty připravili novinku v podobě produktu Czech Pay, který umožní provádět transakce v českých korunach ze svého EUR účtu bez poplatku za zahraniční platbu v cizí měně, potvrdila Měšci Hana Holasová z žitavské pobočky.

Klienti této banky tak mohou ze svého eurového účtu zadávat běžné korunové platby a německou banku plně používat i pro potřeby českého tuzemského platebního styku. Platba odeje s kódem banky 8190. Funguje to i opačně, příjemce platby použije opět kód banky 8190. Ani jedna strana tak nemusí platit poplatky za zahraniční platbu, vše funguje jako tuzemská korunová platba.

Jedinou nevýhodu je konverze z EUR na CZK a opačně, to je však jen malou bolístkou oproti možnosti využívat německý účet k běžným platbám v České republice. Německá banka má klietský servis v češtině a do češtiny přeložený web včetně internetového bankovnictví.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 1. 2020 21:49

  MaT

  No vzhledem k tomu, že už je dnes víc možností (a zdarma) jak mít u nás v ČR účet v € a platby z něj v rámci SEPA už jsou také buď za rozumné poplatky, nebo i zdarma (teď myslím kvůli evropské regulaci musí být za stejnou cenu, jako domácí platby), tak nějak pro ten německý účet pro sebe nevidím úplně nějakou výhodu nebo nějaký užitečný "usecase".

  Řešil jsem vloni, jak levně pořídit € a jak je dostat na eurový účet třeba u Fia (hlavně ne konverze za nějaké bankovní kurzy) a i to už má celkem řešení. V Monetí online směnárně už člověk může kupovat USD a EUR za lepší ceny, než v těch lepších pražských směnárnách. Převody mezi dvěma eurovými účty v rámci ČR (v různých bankách) už také tedy nemusí být za 200-300-400 Kč, jako ještě donedávna byly. K tomu eurovému účtu není problém mít vystavenou i kartu... Na nákupy třeba v Německu, nebo dovolenou na Slovensku ideální... Takže já jsem celkem spokojen.

 • 10. 1. 2020 22:05

  bez přezdívky

  Z článku je zřejmé, že jde o německou banku působící v Německu. Protože v Česku sídlo nemá, její zacílení bude klient - Němec. Účel možnosti provádět u ní "nativní" korunové platby bude tedy přesně opačný, tj. neposkytovat Čechům z Česka možnost platit v eurech, ale poskytnout německému klientovi možnost platit "nativně", tedy výhodněji, v korunách v Česku, což v oblasti česko-německého příhraničí dává dobrý smysl. Nejen Češi zde častěji cestují do Německa, ale kupodivu i Němci si zvykají jezdit z různých důvodů k nám do Česka.
  Já osobně to tedy hodnotím jako zajímavý krok a ten takzvaný "usecase" si představit umím.

  10. 1. 2020, 22:08 editováno autorem komentáře

 • 14. 1. 2020 9:35

  xls

  S tímhle moc nesouhlasím. Stačí se podívat na její stránky - banka se dlouhodobě soustřeďuje i na české klienty, takže to považuji za službu hlavně pro ně. Němci obecně si kvůli tomu v malinké záložně účet zakládat nebudou, těm stačí platební styk v EUR.

  Jinak teď se situace rapidně změnila. Předtím jsem měl taky skoro 10 let firemní EUR účet u německé banky (podobné, ale jiné), kde stál platební styk pár korun za operaci a zbytek nestál za řeč. Banka ale postupně služby "vylepšovala", takže se před 2 roky vyplatilo převést účet do Fio, kde je to naprosto v pohodě. A po posledních změnách je EUR platební styk úplně zdarma.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).