Hlavní navigace

Někteří majitelé aut v depozitu o ně koncem roku přijdou

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 12. 2015

Jak už jsme vás informovali v článku Máte vozidlo v depozitu? Do dvou měsíců o něj můžete přijít, majitelé aut vyřazených z provozu (tzv. v depozitu) musí do konce roku zajít na úřad obce s rozšířenou působností a nahlásit, kde se auto skutečně nachází a jaké s ním mají plány nebo doložit, že bylo zlikvidováno.

Podle toho, kdy jste auto vyřadili z provozu vám buď hrozí administrativní zánik vozu, kdy už auto nikdy znovu nepřihlásíte (uložení do depozitu před 30. červnem 2013), nebo finanční pokuta do 50 000 Kč (uložení do depozitu později).

Podle údajů ministerstva dopravy hrozí administrativní zánik asi 250 000 vozidlům. Zároveň se ale předpokládá, že velkou část z nich tvoří auta, která už ve skutečnosti neexistují a jsou pouze vedena v registru.

Povinnost nahlásit místo a účel využití dočasně vyřazeného vozidla vyplývá z novely zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích. Cílem je zamezit tomu, aby lidé dočasné vyřazení zneužívali k obcházení ekologické likvidace vozidla a vyčistit registr, tak aby v něm byly aktuální informace, vysvětluje ministerstvo dopravy ve své zprávě.

Na úřadě byste tedy měli nahlásit přesnou adresu vozu a účel využití (například za účelem renovace, dlouhodobých oprav apod.). Pokud jste vozidlo dočasně vyřadili před 30. 6. 2013 a fakticky neexistuje, pak nemusíte hlásit nic a vozidlo ze zákona zanikne.

Pokud si nejste jisti, v jaké době jste vozidlo do depozitu umístili, podívejte se do velkého technického průkazu. Ten s sebou také vezměte spolu s dokladem totožnosti na příslušný úřad, kam půjdete místo a účel využití vyřazeného vozidla nahlašovat.

Výše zmíněná novela zákona také umožňuje umístit do depozitu vůz na neomezeně dlouhou dobu. Do začátku letošního roku bylo možné vůz dočasně vyřadit maximálně na rok a následně vyřazení prodloužit nejdéle o šest měsíců. Podle nového zákona musí po roce umístnění v depozitu řidič nahlásit místo a účet využití auta, pak se ale lhůta pro umístění v depozitu prodlužuje na neomezeně dlouhou dobu.

Pokud chcete režim vyřazení vozu z provozu ukončit, je nutné na úřadě předložit zelenou kartu a osvědčení o technické kontrole. Pak bude možné jej opět používat na veřejné komunikaci.


Autor: ministerstvo dopravy
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).