Hlavní navigace

Máte vozidlo v depozitu? Do dvou měsíců o něj můžete přijít

4. 11. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Máte auto v depozitu? Do konce roku musíte úřadu nahlásit, kde je a co s ním bude. Pokud to nesplníte, čeká vás pokuta nebo administrativní zánik vozu.

Registr vozidel projde další fází čištění. O svá auta tak budou moci přijít další majitelé, kteří nesplní zákonnou povinnost.

Auta v polopřevodu už administrativně neexistují

První fáze čištění registru vozidel už proběhla letos ke konci června. Auta, která byla v registru k tomuto datu vedená v polopřevodu, tedy jinak řečeno neměla dokončenou registraci a majitel nepožádal o zápis vlastníka a provozovatele, administrativně zanikla (stejně jako jejich povinné ručení).

Co přesně je tzv. polopřevod?

Auto bylo v polopřevodu, když původní majitel vozidlo odhlásil, ale nový si ho už nepřihlásil. Vozidlo bylo vedené v registru, fyzicky často opravdu existovalo a mělo původní značky.

Majitelé už tyto vozy nikdy znovu nepřihlásí a mají tak zapovězeno se s nimi vrátit na veřejnou komunikaci. Pokud by to nerespektovali, koledují si o pokutu a odebrání řidičského oprávnění na půl roku.

Důvodem, proč jsme k těmto změnám přistoupili, bylo jasné nastavení pravidel registrování vozidel v ČR, odstranění významných nedostatků předchozí právní úpravy, které umožňovaly zneužívat či obcházet povinnosti při zápisu vlastníka nebo provozovatele vozidla, vyčištění systému od vozidel s nedokončenou registrací a zamezení obcházení ekologické likvidace vozidla i kriminalitě spojené s nelegálními machinacemi s vozidly, vysvětlil před časem serveru Měšec.cz důvody Zdeněk Neusar z Tiskového oddělení Ministerstva dopravy.

Nová a novější pravidla při přepisu vozidel

Během letoška se také změnila pravidla pro přepis majitele vozu. Nyní už není možné, aby původní majitel auto odhlásil a ten nový ho zároveň nepřepsal na sebe, takže se možnost polopřevodu prakticky eliminovala.

Odhlášení a přihlášení vozu se také stalo jedním úkonem a na úřad se tak nemusí vydat původní i nový majitel – ten první tam, kde je vozidlo hlášeno, a ten druhý zase tam, kam spadá podle místa bydliště. Jít mohou společně, ale stačí jen na jedno místo (úřady si informace předají), nebo se mohou nechat zastoupit zmocněncem, nebo oba zmocnit třetí osobu, která přepis zařídí (podmínkou je plná moc s ověřeným podpisem).

Převody by měla ještě více zjednodušit další změna. Od půlky příštího roku (účinnost změny se plánuje na 1. 7. 2016) by mělo být možné provádět změny v registru vozidel (změna vlastníka, odhlášení, vyřazení z provozu při likvidaci, podání žádosti o výpis údajů z registru apod.) na jakémkoli úřadě obce s rozšířenou působností bez ohledu na místní příslušnost žadatele.

Odhlášení a přihlášení vozidla při změně vlastníka tedy budete moci provést při jednom a kdekoli.

Zákon už od ledna registraci zjednodušil, lidé nicméně museli v některých případech kvůli přihlášení auta cestovat daleko na místo, kde bylo dosud vozidlo registrované. Chtěl jsem proto umožnit provést změny na kterémkoliv úřadě, aby motoristé měli administrativu co nejjednodušší, uvedl k chystané změně ministr dopravy Dan Ťok.

Majitel vozu v depozitu musí do konce roku na úřad

Druhá fáze čištění registru se dotkne aut, která jsou tzv. v depozitu. Jejich majitelé se mohou octnout ve dvou situacích. Pokud do konce letošního roku doba dočasného vyřazení vozu nepřesáhne 1,5 roku (to znamená, že jste je dočasně odhlásili po 30. červnu 2013), získá vozidlo od ledna status „vyřazeno z provozu“. S takovým autem nemůžete jezdit, ale ani za něj nemusíte platit povinné ručení. Úředně bude vůz stále existovat.

Do konce letošního roku je ale vaší povinností obecnímu úřadu nahlásit, kde auto stojí a jaké s ním máte plány. Pokud tak neučiníte, hrozí vám finanční sankce do 50 tisíc korun.

V případě, že u vašeho auta doba dočasného vyřazení do konce letošního roku přesáhne lhůtu 18 měsíců (dočasně jste ho tedy vyřadili před 30. červnem 2013), musíte do 31. 12. 2015 na obecní úřad nahlásit, kde auto stojí a jaké s ním máte další plány. Pokud tak neučiníte, vůz administrativně zanikne a nebude možné ho opět přihlásit.

Tento případ se podle ministerstva dopravy může teoreticky týkat až 250 000 vozidel. Ve skutečnosti jich ale pravděpodobně už řada neexistuje, protože je majitelé v minulosti nelegálně zlikvidovali.

Podobně jako u takzvaných polopřevodů bylo i dočasné vyřazení vozidla v minulosti často prostředkem, jak se vyhnout ekologické likvidaci a zbavit se vozidla. Papírově auto zůstalo v registru jako dočasně vyřazené, ale nikdo už neměl přehled, co se s ním skutečně stalo, popsal Ťok.

Nahlásit místo a účel využití vozidla vyplývá z novely zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, která je platná už od začátku letošního roku.

Povinnost dostavit se na úřad nejdéle po roce, kdy bylo auto dočasně vyřazeno, měli motoristé už podle starého zákona. Prodloužit dočasné vyřazení pak mohli jen o dalších půl roku. Skupina řidičů, kteří vyřadili vozidlo před 1.7. 2013, tedy porušovala své povinnosti i podle dříve platné legislativy, uvádí zpráva ministerstva dopravy s tím, že na to, aby si věc dali do pořádku, dostali majitelé aut ještě roční přechodné období, které vyprší právě 31. 12. 2015.

Pokud jste tedy vůz dali do depozitu před 30. 6. 2013, kde je dosud, ale fyzicky už neexistuje, nemusíte hlásit nic a vozidlo zanikne ze zákona č. 56/2001 Sb.

Do depozitu na delší dobu

Do začátku letošního roku bylo možné vyřadit vozidlo z registru nejdéle na jeden rok. Pak bylo vaší povinností zajít na úřad lhůtu prodloužit a za půl roku celý proces absolvovat od začátku. Díky letošní novele zákona vás tato povinnost bude čekat jen po prvním roce a jen jednou za celou dobu umístění auta v depozitu, které může trvat neomezeně dlouhou dobu.

Informace o umístění, tedy přesné adrese, a účelu využití vozidla aktuálně vyřazeného z provozu (například za účelem renovace, dlouhodobých oprav apod.), jsou důležitými údaji pro příslušný úřad, aby měl možnost zpětné kontroly tohoto typu vozidel. Tento kontrolní mechanismus by měl předejít jejich neekologické likvidaci, vysvětluje ministerstvo na webu.

Pokud byste vůz vyřazený z provozu chtěli zase začít používat, musíte o to požádat a předložit zelenou kartu a platné osvědčení o technické prohlídce. Pokud už vůz fyzicky neexistuje, měli byste tuto skutečnost úřadu nějak doložit a pak auto trvale vyřadit.

Auto byste bez registračních značek neměli nechávat nikde na veřejné komunikaci, protože tím porušujete zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér a Deník N.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).