Hlavní navigace

Na úřadech práce přibývají zkušení lidé ve věku 50+

Sdílet

V České republice neustále stoupá počet nezaměstnaných lidí, kterým je nad 50 let. Každoročně tak na úřady práce zavítají desítky tisíc padesátníků, kteří ve svém oboru mají bohaté zkušenosti, ale pracovat nemohou. Firmy upřednostňují mladší pracovníky.

V roce 2000 bylo nezaměstnaných lidí v tomto věku okolo 15 %, teď už tvoří téměř třetinu nezaměstnaných. Těm pak zbývá riskantní volba podnikání, předčasný odchod do penze, nebo registrace na úřadech práce. Je stále více nezaměstnaných mezi lidmi nad 50 let, bohužel se často nedostanou ani do těch oficiálních statistik. Řada lidí nad padesát let svoji situaci právě neřeší ani úřadem práce, jsou prostě doma, říká Jozef Papp, ředitel české pobočky Stanton Chase s tím, že to je typické zejména pro ženy.

Česká republika se díky tomuto postoji ke starším lidem stává černou ovcí Evropské unie. Pomoci by měl i státní příspěvek za zaměstnance starší 55 let.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 12. 2015 13:24

  Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

  firmy rvou, ze nejsou kvalifikovani lidi, pritom realita je takova, ze lidi nad 50+ odmitaji jako stare, a tem mladsim se zkusenostmi nabidnou mzdu, za kterou sezenou tak mozna cerstvyho absolventa ... toho samozrejme nechteji, protoze nema zkusenosti a tak zase krici ... pak pribehne vlada, ze by to chtelo levnejsi kval.silu treba z Ukrajiny apod ...

 • 11. 12. 2015 13:37

  Pavel (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz

  A teď si vemte, že je problém s těmito lidmi. Jsou většinou loajální, jsou to povětšinou profíci a mají zkušenosti ve svém oboru. A teď si vemte, že podle dosud platného vládního nařízení mají současné ročníky odcházet do důchodu v 73 letech.
  Nevím, co tahle garnitura plánuje, ale opak by měl být řešením. Zase těch 65 a hotovo. Nebo časem vzniknou kvóty na zaměstnání na d50 povinné u všech firem. Tím by se to taky dalo řešit.
  Zlatej socialismus. V tomto směru bylo plánované hospodářství požehnáním.

 • 11. 12. 2015 14:17

  KK (neregistrovaný) ---.stz.rev-fortech.cz

  Mám známou, pracovala celý život na FÚ, v 57letech ji " vyhodili" pro nadbytečnost, je rok na ÚP a nikde ji nechtějí. Takže asi to s nedostatkem odborníků nebude tak zlé, ale třeba firmy čekají na ekonomy ze Sýrie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).